PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Gospodarstwa indywidualne mają więcej gruntów rolnych

Gospodarstwa indywidualne mają więcej gruntów rolnych Ziemia rolna; Fot. Flickr, Anita, CC BY-NC-ND 2.0

Wzrosła liczba hektarów uprawianych przez gospodarstwa indywidualne, więcej ziemi pod zasiewami – wynika z rocznika statystycznego rolnictwa opublikowanego przez GUS.Główny Urząd Statyczny opublikował rocznik statystyczny rolnictwa za rok 2016. Wynika z niego, że ogólna powierzchnia użytków rolnych w Polsce zmniejszyła się między rokiem 2010 a 2015 o 315 tys. hektarów i wynosi obecnie 14 545 tys. ha. O 50 tys. hektarów skurczyła się też ogólna powierzchnia ziemi w dobrej kulturze rolnej, dziś wynosi blisko 14 400 tys. ha.

Co to jest dobra kultura rolna? W ten sposób GUS określa ziemię spełniającą wymogi ustawy z dnia 5 lutego 2015 r. o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego. Dzieli się ona na powierzchnię pod zasiewami, grunty ugorowane, uprawy trwałe (w tym sady), ogrody przydomowe, łąki i pastwiska. 

Na plus zmieniła się powierzchnia ziemi w posiadaniu gospodarstw indywidualnych. Ogółem gospodarstwa mają ziemi więcej jedynie o 30 tys. hektarów, ale powierzchnia w dobrej kulturze rolnej wzrosła o ponad 220 tys. hektarów. Mocno wzrosła powierzchnia pod zasiewami, z 9 107 tys. do blisko 9 680 tys. hektarów.

Kurczą się pastwiska i ogrody

Czego jest mniej? Równolegle do wzrostu powierzchni pod zasiewami - spadła i to aż o 250 tys. ha powierzchnia gruntów ugorowanych. Podobnie o 200 tys. hektarów skurczył się areał pastwisk trwałych, (dziś 397 tys. ha). Niemal nie zmieniła się powierzchnia upraw trwałych, spadła o 5 tys. hektarów.  Mniej mamy też ogrodów przydomowych (z 31 tys. hektarów do 27).  

Najwięcej gruntów pod zasiewami ma Wielkopolska, niemal 1,5 mln ha. Drugie miejsce zajmuje Mazowsze (1,26 mln ha) i Lubelskie (1,1 mln ha). Najmniej zasianych pól znajdziemy na Śląsku (0,263 mln ha) w województwie lubuskim (0,277 mln ha) oraz w Małopolsce (0,312 mln ha).

Najwięcej ugorów znajdziemy na Mazowszu (19 tys. ha), zaraz za nim jest województwo warmińsko-mazurskie (17 tys. ha) i niemal exequo Podkarpacie i województwo łódzkie (po 11 260 ha).

Mazowsze jest też niekwestionowanym potentatem sadów, znajduje się tu aż 111 ha sadów. Drugie miejsce zajmuje Lubelszczyzna z blisko 80 tys. hektarów, potem długo nic i trzecie miejsce zajmuje Łódzkie z 38 tys. hektarów sadów.

Wyłączenia na cele nierolnicze

W 2015 roku na cele nierolnicze wyłączono 3113 hektarów gruntów rolnych. To o niemal tysiąc hektarów więcej niż rok wcześniej. Grunty zmieniały swoje przeznaczenie najczęściej na tereny osiedlowe (1660 hektarów), przemysłowe (546 hektarów). Pod użytki kopalne wyłączono 300 hektarów, a pod drogi i szlaki komunikacyjne – 300 ha. 

Jak przypomina GUS, od 2010 r. kategorie użytków rolnych są dostosowane definicyjnie do wymogów EUROSTAT-u. Dane dotyczące powierzchni użytków rolnych podawane są z wyłączeniem posiadaczy użytków rolnych nieprowadzących działalności rolniczej oraz posiadaczy poniżej jednego hektara , którzy prowadzą działalność rolniczą o małej skali.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.167.216.239
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!