Określenie Global Positioning System, w skrócie GPS, oznacza system nawigacji satelitarnej. Pracujący na obszarze całej Ziemi system jest utrzymywany i zarządzany przez Departament Obrony USA. Mimo to z jego usług korzystać może każda osoba posiadająca odpowiedni sprzęt. GPS wykorzystywany jest już coraz powszechniej. Specjalne mapy wykorzystujące GPS są coraz częściej stosowane na przykład w nowoczesnych samochodach. Jednak takie odbiorniki przydają się nie tylko w samochodzie, lecz także w górach, na rowerze, właściwie w każdej sytuacji, w której zwykle wykorzystywano tradycyjne mapy.

Szerokie możliwości
GPS jest także coraz częściej używaną technologią w rolnictwie. Na dokładności tego systemu bazuje rolnictwo precyzyjne. Najnowocześniejsze ciągniki są wyposażone w specjalne odbiorniki, które ułatwiają prowadzenie uprawy, zwiększając dokładność przejazdów i ograniczając koszty pracy.

Nie jest to jedyne zastosowanie technologii GPS w rolnictwie. Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej rolnikom zaczęło przysługiwać prawo uzyskania dopłat bezpośrednich. Wśród wielu warunków, jakie musieli spełnić, było podanie dokładnej powierzchni posiadanych gruntów. Okazało się, że najprostszym sposobem wykonania koniecznych pomiarów jest wykorzystanie odbiorników GPS. Pomiar wykonany za pomocą takiego urządzenia jest szybki, łatwy i, co najważniejsze, obarczony mniejszym błędem niż pomiar wykonany za pomocą środków tradycyjnych. Korzystając z systemu GPS, można obliczyć zarówno powierzchnię upraw, jak i poszczególnych działek rolnych. Podczas pomiarów można wyznaczyć rzeczywistą powierzchnię działki, uwzględniając zabudowania, zbiorniki wodne, drzewa i inne przeszkody trwałe.

Szeroką gamę odbiorników GPS przeznaczonych dla rolników posiada firma Garmin (www.garmin.pl). W ofercie znajdują się modele tańsze, np. pakiet pomiarowy GPSMap 60, jak również droższe, wyposażone w większą ilość funkcji (pakiet pomiarowy GPSMap 60Cx). Na stronie internetowej firmy zamieszczone są niezbędne informacje dla zainteresowanych korzystaniem z systemu GPS. Dokładne opisy wszystkich zestawów pomiarowych mogą znacznie pomóc przy podjęciu decyzji zakupu. Poza dokładnymi instrukcjami obsługi można również dowiedzieć się, w jaki sposób skonfigurować nowo zakupione urządzenie.