Wraz ze wzrostem powierzchni gospodarstw, a także podniesieniem plonów z ha, w gospodarstwach coraz częściej pojawia się problem, co zrobić ze zbożem. Jak i gdzie je sprawnie zmagazynować podczas żniw, a później jak je przechować przez wiele miesięcy w dobrym stanie? Gospodarskich sposobów jest wiele, jednak jeśli plony zaczynają przekraczać dotychczasowe możliwości, to warto zacząć zastanawiać się nad profesjonalną bazą magazynową. Właściwie kierunki są dwa: magazyn płaski lub silosy zbożowe. Magazyny płaskie mają kilka zalet takich jak wielofunkcyjność (gdy nie ma zboża, mogą służyć jako garaż), ziarno lepiej oddycha i nie musi być aż tak dobrze dosuszone przed magazynowaniem. Jednak taki system jest dość pracochłonny przy rozładunku i załadunku zboża, a poza tym dość kosztowny. Dlatego rolnicy na ogół wybierają system silosowy magazynowania ziarna, który przynajmniej na poziomie koncepcyjnym wydaje się dużo tańszy i jemu poświęcimy dalszą część artykułu.

SILOSY WYBIERA SIĘ NA DŁUGIE LATA

Każdy, kto staje przed koniecznością zbudowania bazy magazynowej, dość szybko przekonuje się, że jest to większa inwestycja niż początkowo zakładały plany. Prawdą jest jednak, że jest to wyposażenie niezbędne w nowoczesnym gospodarstwie, a przede wszystkim ma służyć przez długie lata. Oszczędności i wybór rozwiązań w oparciu jedynie o cenę prowadzi do wielu problemów eksploatacyjnych, np. odbiór zboża okazuje się zbyt wolny i wynajęty kombajn musi robić przestoje.

Oczywiście wybór należy zacząć od wielkości silosów. Na początek trzeba określić, jaką mają mieć pojemność. To dość łatwe, bo każdy wie, jakie ma plony. Warto jednak uwzględnić też plany rozwojowe gospodarstwa, bo od tego, czy i o ile zbiorników na ziarno w przyszłości będziemy chcieli powiększyć magazyn, zależy wybór układu silosów. Trzeba się też zastanowić, czy lepiej pobudować 4 silosy po 100 t czy np. 2 po 200 t. To zależy od specyfiki upraw w gospodarstwie. Większa liczba silosów podnosi znacznie cenę, ale też znacznie poprawia funkcjonalność. Załóżmy, że część zebranej pszenicy jest gorszej jakości i trzeba ją oddzielić od pszenicy jakościowej. W przypadku jednego dużego silosu przeznaczonego na ziarno jednego gatunku nie ma takiej możliwości.