Właściciele lasów, którzy zostali poszkodowani przez wichurę, jaka przeszła przez powiat kaliski 10 sierpnia, mogą zgłaszać się do Starostwa Powiatowego w Kaliszu. Samorząd razem z Nadleśnictwem Kalisz pomoże w odtworzeniu zniszczonych terenów zielonych w postaci nowych nasadzeń.

- Szacowanie strat będzie trwało długo, ponieważ każde drzewo trzeba zmierzyć, jego średnicę i wysokość, ustalić wiek, a później wycenić wartość. To muszą robić leśnicy - powiedział starosta kaliski Krzysztof Nosal.

Starosta podkreślił, że program naprawczy będzie polegał na sfinansowaniu oczyszczenia terenu i zakupu nowych sadzonek dzięki pomocy Ministerstwa Ochrony Środowiska dla właścicieli prywatnych lasów.

Do kaliskiego starostwa do 25 sierpnia wpłynęło 27 wniosków, w których opisane są straty na kilkudziesięciu hektarach lasów.

- Komisja w terenie będzie działała od 28 sierpnia do 1 września. Wnioski będą weryfikowane w ten sposób, że w każdym ze zgłoszonych gospodarstw pojawi się komisja szacująca straty, złożona z pracowników wydziału ochrony środowiska i nadleśnictwa w Kaliszu - powiedział Krzysztof Nosal.

Z-ca nadleśniczego z Nadleśnictwa Kalisz Mirosław Niczyporuk wyjaśnił, że w odtwarzaniu lasów będą pomagały specjalistyczne firmy.

- My nie mamy tylu pracowników, żeby pomagać w nasadzeniach, dlatego przyznana pomoc będzie także obejmowała koszt pracy wynajętych do tego ludzi - powiedział.

Niektóre prywatne lasy na terenie powiatu kaliskiego zostały całkowicie zniszczone. Najwięcej strat odnotowano w gminie Opatówek.

Podobał się artykuł? Podziel się!