PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Kosmal: Dopłaty muszą być równe, a nie uśrednione

Kosmal: Dopłaty muszą być równe, a nie uśrednione

Dziś przedstawiciele rolników protestujących w Szczecinie wyjechali do Brukseli. Odbywa się tam konferencja COPA COGECA w sprawie WPR na lata 2014-2020.- Będą się tam decydowały sprawy dopłat bezpośrednich – mówi Edward Kosmal, przewodniczący Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjny Rolników Województwa Zachodniopomorskiego. - Przedstawiciele komitetu protestacyjnego przedstawią tam nasze stanowisko. Nie podzielamy stanowiska rządu mówiącego o potrzebie dojścia Polski do dopłat uśrednionych. Takie stanowisko oznacza, że rząd się poddał, chce więcej pieniędzy na politykę spójności, a dotąd z tych środków niewiele trafiało na infrastrukturę na wsi, a jeszcze mniej na rolnictwo. Rząd polski sprzedał rolników. Dopłaty powinny być na jednakowym poziomie w całej Unii. Koncepcja forsowana przez rząd zakłada, że dopłaty będą na obecnym poziomie, a po 2020 r. zostaną uśrednione. Tymczasem już od 2014 r. miała być jednakowa, solidarna polityka, jednakowe finansowanie. Mamy spadek produkcji, rosną problemy – to skutek dysproporcji w finansowaniu rolnictwa.

Edward Kosmal podkreśla determinację protestujących rolników i uznaje stwierdzenia, że protest może się wkrótce zakończyć, za nieuprawnione.

- Protest trwa i będzie trwał. Mamy jeszcze swoje postulaty miejscowe niezrealizowane, dlatego nie przestajemy stać na Szczerbcowej w Szczecinie. Nie jest rozstrzygnięty konkurs na stanowisko dyrektora OT ANR w Szczecinie, bierze w nim udział dotychczasowy wicedyrektor. To oznacza przyzwolenie na dalsze działanie na dotychczasowych zasadach. Czekamy na Wałach gotowi do zaostrzenia protestu. Jednocześnie przygotowujemy się do wyjazdu do Warszawy, powołamy Komitet Ogólnopolski, który będzie się starał zintegrować środowisko. Chcielibyśmy pojechać do domu, ale też nie stracić tego, co osiągnęliśmy dla Polski i rolnictwa. Ustalenia nie są realizowane, dlatego nie sądzę, żeby było możliwe zakończenie protestu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (12)

 • ukasz 2013-02-16 14:08:48
  ale ja na facebooku sie nie lansuje i nie mam tam konta
 • arszczecin 2013-02-16 12:53:10
  ukasz,
  zajrzyj na facebooku na protest rolników, lub na stronę, pooglądaj zdjęcia, i zobaczysz że tam na wałach przeważają młodzi ludzie,

  i wcale nie taka garstka, 74 dni protestu, chyba najdłuższy w polsce, przewinęły się tam rzesze ludzi.
  jedynie pslowcy i peowcy próbują wmówić innym że protestuje garstka, a do fanów psl i po bym ciebie nie zaliczył.

  74 dni protestu. gdyby chodziło o pierdoły skończyłby się po 2 dniach. 74 dni ukasz, plus akcje z wiosny 2012.
  nie marginalizuj tych ludzi tak jak robią to rządzący.
  zobacz na stronie na mapkę:
  http://protestrolnikow.pl/trwa-ogolnopolska-mobilizacja-pojedziemy-po-zakupy/

  to nie jest interes 3 kolesi, to jest pospolite ruszenie w zachodniej części Polski.


  z czego tą swoją wypowiedź wywnioskowałeś?? ja tam nie widziałem haseł strikte ekonomicznych, typu droższych ziemniaków , pszenicy itp.
  bardziej systemowe.
 • ukasz 2013-02-16 11:55:35
  bambrom stale mało garstka bogaczy protestuje ze tacy biedni
 • Kujawiak 2013-02-16 09:47:42
  Jeżeli taki pan Chruścik senator niema ziemi i z niej nie żyje to co go obchodzi on w senacie sobie siedzi w ciepłym foteliku martwi się żeby od czasu do czasu zaistnieć żenujące panie senatorze wywal pan trochę obornika na pole to poczujesz pan zapach nie z butelki ale z wideł wtedy będziesz pan wiedział jak należy szanować tych co bronią i żywią bo pan tylko sądarze liczy a nie trud chłopa przykre to
 • Altruista 2013-02-07 20:01:35
  No ładne rzeczy które tu piszecie, o tych słupach. To niezła afera, jeśli biedny rolnik nie ma szans w przetargu a słupy kupują.
 • szatyn 2013-02-06 20:57:02
  wycofac dopłaty w całej uni i nic nie dofinansowywac a ploblem ziemi rozwiązał by sie sam a nie znaczna czesc posłów na niej nie robi a ma ziemie
 • ukasz 2013-02-06 16:42:57
  marność a w tej marności jeszcze wieksza marność
 • Krzysztof Jarzyna 2013-02-06 13:19:41
  dedektyw, wiesz co znaczy kupowanie na słupa?
  kupno ziemi przez gołodupca, na pieniądze ze spólek i przekazanie ich za czas jakiś do spółek.
 • ukasz 2013-02-06 13:06:51
  dokładnie milioner z niego a (...) szczescia szuka zeby cos ugrać za friko
 • dedektyw 2013-02-06 12:55:15
  Kosmal to kumpel Balasza,a oni załatwiają własne interesy ,ich 20-30 hektarowy rolnik nie interesuje, zapytajcie Kosmala ile ma hektarów wraz z "rodzinką" ok 400ha. Dopóki sami ziemię kupowali na słupy to było ok.Jak znależli się "mocniejsi" od nich to wielki protest.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.196.110.222
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!