PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Krótka dzierżawa za wysoką cenę

Krótka dzierżawa za wysoką cenę

Za wydzierżawienie hektara najlepszej gleby rolnicy płacą ponad pięć tysięcy złotych. Średni czynsz dzierżawny jest znacznie niższy.Średni czynsz dzierżawny na przetargach Agencji Nieruchomości Rolnych wynosił w trzecim kwartale ubiegłego roku 8,9 dt pszenicy i w ciągu roku zdrożał niewiele. Ale jak podkreślają pracownicy Agencji, różnice w wysokości czynszu są ogromne i zależą od położenia działki.

- Najniższe czynsze wynoszą około 1 tony pszenicy z hektara a w skrajnych przypadkach potrafią sięgnąć 5 ton - mówi Edward Wysocki z OT ANR w Bydgoszczy.

W województwie zachodniopomorskim średni czynsz dzierżawny w ubiegłym roku wyniósł niewiele ponad 5 dt, co przy cenie 84,5 zł za dt pszenicy daje 426 zł. Średnia stawka czynszu dzierżawnego dla województwa dolnośląskiego w 2013 roku wyniosła natomiast 12,84 dt pszenicy, czyli 1085 zł.

- W każdym powiecie są inne wskaźniki. Ceny wywoławcze za czynsze wynoszą od 7,8 dt w powiecie kluczborskim do 14,6 dt w cieszyńskim. Rolnicy na przetargach potrafią przebić ceny o 300 proc. a nawet 400 proc. - mówi Jan Mroczko, zastępca kierownika ds. nietrwałego zagospodarowania mienia zasobu OT ANR w Opolu.

Na Dolnym Śląsku najwyższe stawki czynszu dzierżawnego wynegocjowano w powiecie złotoryjskim - 59,29 dt/ha, strzelińskim - 54,2 dt/ha i oleśnickim - 49 dt/ha.

W mazowieckim oddziale ANR za działkę w powiecie garwolińskim wielkości 64,5 ha na przetargu nieograniczonym wylicytowano dzierżawę na poziomie ponad 3000 dt czyli ponad 254 tys. zł (ok. 47 dt/ha). Ale rolnik nie stawił się do podpisania umowy. W kolejnym przetargu rozpisanym w tym miesiącu stawka wyszła o tysiąc decyton mniejsza.

W ostatnich miesiącach przetargi nieograniczone na dzierżawę gruntów są coraz rzadziej organizowane.- Umowy dzierżawne dotyczą najczęściej krótkich okresów rocznych od jesieni do jesieni. W tym czasie przygotowujemy grunty do sprzedaży - mówi Edward Wysocki z OT ANT w Bydgoszczy.

Podobnie wygląda sytuacja w innych regionach. Zawierane w ostatnich miesiącach umowy dotyczyły okresów rocznych albo maksymalnie trzyletnich.

- Robimy od razu umowy gotówkowe, w ten sposób dzierżawca unika obowiązku składania zabezpieczeń - dodaje Jan Mroczko z OT ANR w Opolu.

Zaznacza, że zawarte umowy krótkookresowe nie dają rolnikowi potem prawa pierwokupu dzierżawionych gruntów ani możliwości przedłużenia umowy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (3)

 • maciej 2014-01-28 18:32:22
  Ciekawe ile kosztuje takie zaznaczenie w umowie dzierżawy,by można było później kupić ,przecież wystarczy zapisać stosowną klauzulę ,a Ci co bili po 5000 zł czynszu na hektarze,to pewnie będą siali konopie,by zarobić..
 • mada 2014-01-28 16:04:18
  Zaznacza, że zawarte umowy krótkookresowe nie dają rolnikowi potem prawa pierwokupu dzierżawionych gruntów ani możliwości przedłużenia umowy.
 • maciej 2014-01-28 14:34:45
  Roczne lub 3-letnie umowy dzierżawne to lipa i załatwianie kolegom uprzywilejowanej pozycji
  do prawa pierwokupu w średniej cenie przetargowej.Zamiast od razu puścić ziemię na przetargi ograniczone to robi się lipę by w przyszłości koleżkowie mieli dobre ceny zakupu lub
  mogli się bujać dalej na państwowej ziemi, a pracownicy agencji pewną pracę.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.189.255
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!