PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Kupujcie polską ziemię

Podczas dyskusji nad sprawozdaniem ministra spraw wewnętrznych z realizacji w 2011 r. ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców poseł Bogdan Rzońca, Prawo i Sprawiedliwość, zaapelował o umożliwienie rolnikom polskim zakupu ziemi, zanim zostaną zniesione ograniczenia tego zakupu wprowadzone dla cudzoziemców.- Przybliża się do nas 1 maja 2016 r., kiedy to minie okres ochronny dotyczący ograniczenia w zakresie zakupu polskiej ziemi. Wobec tego apeluję w imieniu Sejmu, Prawa i Sprawiedliwości o zadbanie o to, by do 2016 r. polscy rolnicy mogli powiększyć swoje gospodarstwa rolne, zanim powstaną ziemskie majątki w celu handlowania ziemią. Zadbajmy o to i stwórzmy rolnikom polskim preferencyjne warunki – a powinno to zrobić państwo – by mogli oni te gospodarstwa poszerzyć. Zastanówmy się wszyscy, co można zrobić, żeby po 2016 r. ten wielki majątek narodowy, jakim jest ziemia i lasy, nie został przekształcony na przykład w farmy wiatrowe, których właścicielami będą podstawieni rolnicy reprezentujący spekulacyjny kapitał.

Poseł przedstawił też całą listę zagrożeń w tym zakresie:

- Oczekujemy od rządzących, ktokolwiek to będzie, że do 2016 r. podejmą współdziałanie z izbami rolniczymi, związkami zawodowymi, grupami producenckimi, polskimi rolnikami w celu uniknięcia takich sytuacji, jak na przykład: wykorzystanie polskiej ziemi jako bezpiecznej lokaty kapitału oferowanej przez powstające za granicą i w Polsce organizacje pośredników obrotu ziemią pobierających prowizje za zakup ziemi w Polsce; mała ilość przetargów ograniczonych ogłaszanych przez Agencję Nieruchomości Rolnych, co prowadzi do małego dostępu rodzimych rolników pracujących już w gospodarstwach rolnych do zakupu ziemi; nagłe przekształcenie się struktury własnościowej spółek prawa handlowego kupujących ziemię w spółki z dominującym kapitałem zagranicznym; wielce prawdopodobna podwyżka cen ziemi w Polsce…

Poseł podkreślił, że cena ziemi rośnie, choć jest niższa niż w krajach sąsiednich: - Dzisiaj hektar ziemi kosztuje 5 tys. euro, w Niemczech – 16 tys. euro, w Holandii – 60 tys. euro. A w pierwszym kwartale tego roku ziemia polska podrożała o 20 proc.

- Doskonale rozumiemy mechanizmy rynkowe, mamy przykłady przecież dobrej i złej prywatyzacji, ale wiemy też, że w grze rynkowej mamy do czynienia czasem z oszustwami. Mark Twain wołał kiedyś: kupujcie ziemię, już jej nie produkują. Można śmiało wołać dziś do Polaków: kupujcie polską ziemię, zanim kupią ją inni – zakończył poseł swoje wystąpienie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (8)

 • Tomek 2012-12-14 04:50:57
  trafiłem tu szukając polskiej ziemi na prezent;
  mimo wszystko zobaczcie - coś zupełnie z innej beczki - www.soil-from-poland.com
 • jarki 2012-06-23 19:16:43
  choć to mało popularne co mówi @as
  ale on ma sporo racji niestety
 • ss 2012-06-23 12:07:42
  bardzo dobrze niech sprzedaja komu chca ze soba jej nikt nie wezmie i nie wywiezie za granice a na ziemi trzeba pracowac a nie pic piwko pod sklepem nauczyli sie ludki tylko biadolic i tak tylko narzeaja jak kogos jest stac to niech kupi co chce majatek zdobywa sie praca a nie narzekaniem
 • robert 2012-06-23 09:43:33
  polska ziemia powinna być sprzedawana TYLKO ROLNIKOM I OSOBOM URODZONYM PO ROKU 1945 w POLSCE na korzystnych warunkach ale WIDAĆ ŻE POLACY NIE MAJĄ SWOJEGO RZĄDU TYLKO SŁUGUSÓW UE
 • robert 2012-06-23 09:28:41
  I po czemu była potrzebna 2-ga wojna o co nasi ojcowie walczyli jak po 70 latach rząd PANA TUSKA SPRZEDAJE POLSKĄ ZIEMIĘ ZDOBYTĄ PRZELANĄ POLSKĄ KRWIĄ TYLE ZGINEŁO NARODU A PO WOJNIE OHP I POLACY ODBUDOWALI ZNISZCZONY KRAJ.
 • J. Krzak 2012-06-21 09:02:56
  Przecież trzeba utrzymać całą bandę pasożytów! Muszą sprzedawać bo przecież potrzebna kasa. Utrzymanie największego rządowego pasera (ANR)kosztuje.
 • JKC 2012-06-20 16:11:16
  Wydzierżawiając można utrzymać kryteria jak przy zakupie, ziemia pozostanie w polskich rękach a rolnik zamiast spłacać kredyt za ziemię będzie mógł inwestować w nowe technologie tak by zachód nam nie odjechał jeszcze szybciej.
 • arszczecin 2012-06-20 14:23:35
  po co od razu kupować, niezagospodarowana ziemię dac dla małych rolników do dzierżawy niech kupią w dogodnym dla nich terminie. a tak sprzedaż na siłę i kupują slupy ...
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.159.85.193
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!