Sejm pracuje nad kilkoma projektami zmian obowiązujących przepisów.

(…) Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o ochronie gruntów leśnych - brakuje tylko podpisu prezydenta. Zakłada ona, że grunty wszystkich klas w miastach, a na wsi klasy IV - VI, zostaną odrolnione z chwilą wejścia w życie tej prawa, czyli od początku nowego roku.

Obecnie o tym, czy dana działka ma charakter rolny czy budowlany, decyduje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Tam więc, gdzie planu nie ma, co do zasady nie odrolni się gruntu. Na zmianie skorzystają głównie mieszkańcy dużych metropolii, bo tam brakuje miejscowych planów. W miastach, w których plany są, wiążące są ich ustalenia.

(…) Trzy projekty zmian ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego (ministerialny, poselski i komisyjny) chcą ograniczyć prawo pierwokupu Agencji Nieruchomości Rolnych w stosunku do działek do 1 ha. Ich autorzy są zgodni, że jest to zbędna formalność, która tylko niepotrzebnie przedłuża sprzedaż.

(…) Co roku do ANR trafia 80 tys. umów sprzedaży nieruchomości rolnych, z których aż 80 proc. dotyczy tego typu działek.

Źródło: Rzeczpospolita

 

Podobał się artykuł? Podziel się!