Rekordowa cena za grunty rolne padła w sierpniu ubiegłego roku za działkę 17 ha w powiecie raciborskim niedaleko Rudnika. Na przetargu ograniczonym rolnik zapłacił za hektar gruntu 125 tys. zł czyli za całość ponad 2 mln zł.

Według danych z całego roku średnia cena gruntów w tym województwie wyniosła 34 tys. zł za ha. Tak wysokie ceny są efektem niewielkiej podaży ziemi. ANR OT w Opolu wraz z sekcjami zamiejscowymi w Mikowie i Oleśnie organizuje w tym miesiącu tylko kilkanaście przetargów ograniczonych na zakup gruntów rolnych. A na przetargach nieograniczonych sprzedawane są najczęściej działki nie większe niż pół hektara.

W sumie w całym miesiącu w województwie opolskim zostanie sprzedane 180 hektarów ziemi rolnej. Już teraz wiadomo, że część z nieruchomości z założenia nie kupią rolnicy.

Tak jest z działką liczącą 5,5 hektara, z czego 1,15 ha według miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nie jest gruntem rolnym. W dodatku działka położona jest przy specjalnej strefie ekonomicznej.W efekcie cena wywoławcza za działkę 5,5 ha wynosiła 733 tys. zł., czyli 133 tys. za hektar. Grunt nie znalazł chętnego i na kolejnym przetargu nieograniczonym ANR obniży kwotę o 20 proc.

Ceny gruntów podwyższają też czasami złoża. W najbliższą środę Oddział Terenowy ANR sekcja zamiejscowa w Mikowie przeprowadzi kolejny przetarg nieograniczony na niewielką działkę 0,56 ha gruntów rolnych. Cena wywoławcza wynosi 60,2 tys. zł., i jest obniżona o 49 proc. w stosunku do poprzedniej ceny wywoławczej. Na działce znajdują się złoża dolomitów i jest mało prawdopodobne by kupił ją rolnik.

Podobał się artykuł? Podziel się!