Wyłączenie 30 proc. gruntów z jednego z najlepszych w kraju gospodarstw - w Dzierżanowie koło Wyszogrodu - stanowiło dla okolicznych rolników nie lada okazję do powiększenia swoich terenów. Sprzedażą ok. 300 hektarów ziemi zajął się Odział Terenowy Agencji Nieruchomości Rolnych w Warszawie, filia w Łodzi.

Zgodnie z zaleceniem Mazowieckiej Izby Rolniczej z Płocka, wyłączone tereny zostały podzielone na niewielkie działki po ok. 10 hektarów. W ten sposób szansę na zakup gruntów mieli dostać też drobni rolnicy. Zainteresowanie było duże, ale zgodnie z prawem ANR organizowała przetargi ograniczone.

- Wylicytowano wysokie stawki - średnio wyszło 105 tys. za hektar. Wszystkie działki kupił jeden rolnik - mówi Krzysztof Ochnicki, kierownik sekcji gospodarowania zasobem ANR OT Warszawa filia w Łodzi.

Agencja nie podaje nazwiska rolnika, który musiał wyłożyć 30 mln na zakup gruntów.

Jak się dowiedzieliśmy, sprzedaż części gospodarstwa w Dzierżanowie wpłynęła na wysoką średnią cen gruntów za 2013 rok. Według statystyk ANR Mazowsze ze stawką ponad 30 tys. zł za hektar zajmuje drugie miejsce w kraju po Opolszczyźnie pod względem wysokości cen gruntów rolnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!