PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Nabywca ziemi rolnej nie będzie musiał należeć do KRUS

Nabywca ziemi rolnej nie będzie musiał należeć do KRUS Pierowotnie rządowy projekt zakładał, że rolnik indywidualny rolnik musiał należeć do KRUS, chyba że powierzchnia prowadzonego przez niego gospodarstwa rolnego nie przekraczałaby 20 ha. Fot. pixabay

Autor: PAP

Dodano: 01-04-2016 08:56

Rolnik indywidualny, czyli osoba, która będzie mogła kupić ziemię rolną, nie będzie musiał należeć do KRUS - zakłada poprawka do ustawy o obrocie ziemią, którą Sejm poparł w czwartkowym głosowaniu.Obecnie definicja brzmi: "Za rolnika indywidualnego uważa się osobę fizyczną będącą właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha, posiadającą kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkałą w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego i prowadzącą przez ten okres osobiście to gospodarstwo".

Pierowotnie rządowy projekt zakładał, że rolnik indywidualny rolnik musiał należeć do KRUS, chyba że powierzchnia prowadzonego przez niego gospodarstwa rolnego nie przekraczałaby 20 ha. Taki przepis ograniczał krąg uprawnionych do zakupu ziemi.

Poprawkę tę zgłosił podczas II czytania klub PiS. Została ona przyjęta z zadowoleniem przez wszystkie kluby poselskie. Wychodzi ona też na przeciw postulatom organizacji rolniczych.

- Wydaje się, że jakakolwiek bariera podawana w hektarach będzie nieprecyzyjna, tym bardziej, że zachęcamy rolników do podejmowania pozarolniczych działalności gospodarczych, gdzie ze względu na inne przepisy muszą pozostawać w ubezpieczeniu nie KRUS, a ZUS - uzasadniał poprawkę poseł PiS Krzysztof Ardanowski na środowym posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (6)

 • wład 2016-04-04 20:41:20
  Fakt, trzeba uważać, żeby nie dostać kolki ze śmiechu. Bardzo trafna uwaga "I pozamiatane".
 • chłop na jeszcze 2016-04-03 12:22:48
  Już niedługo odrabiać pańszczyznę za grzechy na folwarkach proboszczy i biskupów, byle tylko dostać się do nieba. I po co nasi ojcowie i dziadowie krew przelewali?
 • m 2016-04-02 11:36:07
  Dla Młodych Rolników jest POGORSZENIE. Po wejściu tej ustawy nie będą mogli kupować ziemi prywatnej bez specjalnego zezwolenia ANR -nawet 1 m². Ale ministrowie mówili jak bardzo ustawa pomoże Młodym Rolnikom z kwalifikacjami. Niestety to tischnerowska g...o prawda. Tylko że kłamstwo ma krotkie nogi i będą musieli zmienić ten absurd że MR dostał premię i ziemi nie może kupić
 • romek 2016-04-01 16:16:33
  A gdzie w tej ustawie wsparcie dla mlodych rolnikow? Dla kosciola jest, ale dla MR brak!
 • zorro 2016-04-01 09:36:50
  Wyznawcy Prezesa Wszystkich Prezesów, nadal piejecie z zachwytu nad Jedynym Prawym i Sprawiedliwym Ojcem Narodu?

  Podoba wam się, że ziemię bez problemów będą mogły kupować Gminy Żydowskie działające w Polsce. Myślicie, że Ojcu Dyrektorowi uda się wykiwać naszych starszych braci w wierze i przejąć więcej ziemi od upadających chłopów?
 • I pozamiatane 2016-04-01 09:26:31
  No i chłopki się nakrzyczeliście i macie swoją ustawę.

  Ludzie z kasą, którzy inwestują w ziemię nadal bez problemu będą mogli to robić.
  Jak się obdzieli rodzinę to spokojnie można dojść do 1000 ha.

  Większość ludzi z kasą, którzy inwestują w ziemię mają przynajmniej jedną nieruchomość rolną w gminie, w której mieszkają, mają wykształcenie rolnicze (staż polegający na otrzymywaniu dopłat co najmniej od 5 lat), i pracują w gospodarstwie osobiście (bo osobista praca w gospodarstwie to nie tylko machanie haczką w burakach ale decydowanie o uprawach i pokazywanie palcem co ma być zrobione przez robotników rolnych).

  Ciemne gołodupce macie wybór, możecie przyjść do ludzi z kasą sprzedać swoje morgi i odzyskać trochę grosza albo przekazać ojcowiznę na Kościół i liczyć na lepsze życie w niebie.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.162.165.158
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!