PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

PO zamierza informować rolników o konsekwencjach ustawy o obrocie ziemią

PO zamierza informować rolników o konsekwencjach ustawy o obrocie ziemią Poseł PO Ryszard Wilczyński poinformował, że posłowie Platformy zamierzają "najzwyczajniej w świecie iść do ludzi" z informacją, jakie negatywne konsekwencje niesie za sobą przyjęcie nowych regulacji. Fot. A. Królak

Posłowie PO ruszą od kwietnia w Polskę, by informować m.in. rolników o negatywnych konsekwencjach wejścia w życie ustawy dot. obrotu ziemią rolną - poinformował podczas piątkowej konferencji eksperckiej poseł PO Ryszard Wilczyński.W piątek w Sejmie - w związku z toczącymi się w parlamencie pracami nad projektem ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości rolnych Skarbu Państwa - Platforma Obywatelska zorganizowała konferencję pt. "Zamach na ziemię".

Uczestniczący w spotkaniu z ekspertami i rolnikami b. wiceminister rolnictwa oraz poseł PO Kazimierz Plocke ocenił, że proponowana przez rząd ustawa "nas cofa".

- To jest ustawa, która nie rozwiązuje podstawowych problemów polskiego rolnictwa, które jest istotną częścią gospodarki unijnej. Cementuje dawne przyzwyczajenia, działania, jeśli chodzi o Agencję Nieruchomości Rolnych - mówił.

Dodał, że po wejściu w życie zmian ANR będzie miała jeszcze większe kompetencje niż obecnie.

- Myślę, że nie jest dobrym rozstrzygnięciem, kiedy olbrzymią władzę dajemy w ręce urzędników - ocenił Plocke.

Eksperci biorący udział w piątkowej konferencji wskazywali, że większość proponowanych zmian w przepisach o sprzedaży ziemi rolnej budzi wątpliwości konstytucyjne, m.in. jeśli chodzi o naruszenie prawa własności oraz że zbyt ingeruje w prywatny obrót ziemią. Ponadto może doprowadzić do istotnego spadku cen gruntów rolnych.

Poseł PO Ryszard Wilczyński poinformował, że posłowie Platformy zamierzają "najzwyczajniej w świecie iść do ludzi" z informacją, jakie negatywne konsekwencje niesie za sobą przyjęcie nowych regulacji.

- Zaczynając od kwietnia posłowie PO planują spotkania w każdym z powiatów z maksymalną ilością osób, dla których problemy rolnictwa i wsi są ważne. Przede wszystkim chcemy dotrzeć do rolników - mówił.

W czwartek późnym wieczorem sejmowa komisja rolnictwa pozytywnie oceniła projekt ustawy ws. obrotu ziemią. Wstrzymuje ona sprzedaż państwowej ziemi przez 5 lat, ale nie będzie to dotyczyło m.in. działek o powierzchni do 2 ha. Nabywca gruntów od Skarbu Państwa nie będzie mógł ich zbyć przez 15 lat.

Podczas posiedzenia sejmowej komisji posłowie klubów: PO, Kukiz'15 i Nowoczesnej zaproponowali kilkadziesiąt zmian, z których prawie żadna nie zyskała akceptacji. Część poprawek ma być przedstawiana podczas drugiego czytania projektu jako wnioski mniejszości. Wówczas swoje poprawki przedstawić ma też klub PSL.

W środę w Warszawie przeciwko projektowi ustawy protestowało kilkuset rolników z całej Polski, którzy zarzucali PiS, że dokonuje zamachu na prywatną własność ziemi. Organizatorem protestu było PSL. Uczestniczyli w nim też przedstawiciele PO, partii Razem oraz KOD. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (20)

 • rolnik 2016-03-23 21:41:14
  Gdyby Redakcja znala może przybliżony harmonogram spotkań oraz miejsc prosimy o zamieszczenie
  Ja tez bardzo chętnie i rzeczowo porozmawiam z panami z PeŁo
 • szymon 2016-03-22 11:38:54
  Wara od mojej, prywatnej ziemi!
 • ona57 2016-03-22 10:27:27
  benda chcesz powiedzieć ,że wraca komuna? Ja myslałam ,że to już było ...:) Tak czy siak WŁASNOŚĆ TO ŚWIETA RZECZ i nie zależnie od rządów wara wam od NIEJ!!!
 • benda 2016-03-22 10:11:35
  Skończyła się w tym kraju własność prywatna. Teraz właścicielem wszystkiego jest naród. PIS kładzie łapę na ziemi i domach, tylko czekać aż weźmie się za mieszkania i prywatne konta bankowe. A jak po nich przyjdzie ktoś jeszcze gorszy - ustawę ma już naszykowaną. Ograbią nas ze wszystkiego.
 • ona 57 2016-03-22 10:06:21
  ja nie jestem ani za pis ani za po ,ale nie chcę też aby mi urzędnik mowił co ja mam zrobić z własną ziemią ,odziedziczona po przodkach, ktorzy na nią cieżko pracowali .Zresztą chyba żyjemy w wolnym kraju i każdy ma prawo wyrazić swoje zdanie, ja żadnej władzy nie wierzę i chyba z czegoś to wynika ... żadne grabie nie grabią od siebie tylko do siebie -znasz takie powiedzenie ?Pozdrawiam :)
 • PO PSL-uje, PiS poprawia 2016-03-22 08:28:26
  ona57, mylisz ustawy, to ta PO-PSL wprowadziła kontrolę ANR nad każdą transakcją, a ministra nad każdym areałem. i mimo tego nie wprowadziła ochrony przed cudzoziemcami. PiS wymyślił sposób na to, żeby nie sprzedali ziemi cudzoziemcom ci, którzy sobie ją z ANR wzięli. nie ucz rolnika, jak ma bronić ojcowizny, nie o nią tu chodzi rolnik poznaje fałszywych przyjaciół, jeśli nie od razu, to po 8 latach na pewno, ale jedźcie, pogadamy
 • ona57 2016-03-22 07:33:22
  PO PSL-uje, PiS poprawia- to ty nic nie rozumiesz, prawidziwy rolnik nie sprzedaje -to prawda ale chce też miec komfort psychiczny,że to jego własnosc i może z tym zrobić co zechce ( co wcale nie oznacza ,że sprzeda) a ty chcesz aby pis decydował co mam zrobić i za ile,coś ci się pomieszało ,,rolniku,,
 • ona57 2016-03-22 07:27:48
  wolny człowiek-masz rację,popieram cię w 100%.Własnośc to świeta rzecz,sama chcę decydować czy sprzedam ziemię(,na ktora pracowały całe pokolenia ) komu ją sprzedam i za ile,pis chce decydowac za rolnika... Niech się zajmuja państwową ziemią a od prywatnej z daleka!!!!
 • PO PSL-uje, PiS poprawia 2016-03-21 22:13:58
  wolny czlowiek od myślenia chyba jesteś. prawdziwy rolnik chce kupić ziemię, a nie sprzedać, woli też dzierżawić bo nie ma kasy na taki wydatki, nie uda się wam wywołać wrzenia wśród rolników bo oni wiedzą że ta ustawa im w tym kupowaniu i dzierżawieniu pomoże
 • wolny czlowiek 2016-03-21 21:28:17
  ANR moze sobie zarządzać panstwowymi zasobami ziemi a od mojej prywatnej wlasnosci wara!!! nie będą mi mowic komu mam sprzedac i za ile to nie ich sprawa. podobno zyjemy w WOLNYM KRAJU chociaz troche PO-PIS-zdzielonym .dziwie sie brakiem zainteresowania ze strony rolnikow tą ustawą ktora praktycznie pozbawia ich wlasnosci i wyboru decydowania,miala ograniczyc kupno ziemi cudzoziemcom a godzi w nas rolnikow. mam nadzieje ze rolnicy zdążą sie przebudzic byle nie w gumowcach zajetych przez banki i z rekami w nocniku.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.151.24
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!