PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Potrzeba dzierżaw i kredytów

Rząd powinien przeciwdziałać procederowi wykupu ziemi, ale też uznać dzierżawę za pełnoprawny sposób rozdysponowania ziemi i uruchomić kredyty na zakup gruntów – twierdzi poseł Jan Warzecha.Protest rolników w Szczecinie znalazł odbicie podczas ostatniego posiedzenia Sejmu.

Posłowie pytali o zamiary rządu podczas części obrad poświęconej na pytania w sprawach bieżących.

Poseł Jan Warzecha złożył też w tej sprawie oświadczenie. Podkreślił w nim, że protest rolników trwa już długo, bo od 5 grudnia. – Protestujący twierdzą, że sprzedawana ziemia trafia do podstawionych osób, tzw. słupów, reprezentujących duże podmioty gospodarcze powiązane z kapitałem zagranicznym – relacjonował poseł. - Domagają się wstrzymania jej sprzedaży „słupom” oraz wstrzymania sprzedaży dzierżawionej ziemi wraz z dzierżawcami. Rolnicy przekonują, że nie są w stanie konkurować z dużymi podmiotami, a tak prowadzona sprzedaż nie poprawia struktury gospodarstw rodzinnych. Przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Protestacyjnego Rolników Województwa Zachodniopomorskiego uważa, że już ok. 300 tys. ha ziemi w regionie jest w obcych rękach. Rolnicy noszą transparenty z napisem „Dość wyprzedaży polskiej ziemi” i wznoszą okrzyki „Polska ziemia w polskie ręce”.

Według posła, najwyższy czas, aby rząd dostrzegł problem:

- Rząd powinien niezwłocznie wprowadzić rozwiązania prawne w celu ukrócenia procederu wykupu ziemi, uznać dzierżawę za pełnoprawną formę rozdysponowania gruntów rolnych z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz zagwarantować możliwość kontynuacji dzierżawy przez następców prawnych. Należałoby ponadto jak najszybciej wprowadzić dopłaty do kredytów na zakup ziemi przez polskich rolników - postulował poseł Jan Warzecha.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

  • max 2013-01-09 11:55:10
    A u nas od ubiegłego roku nie ma kasy na dopłaty do kredytów na zakup ziemi dla naszych rolników
  • ROLNIK 2013-01-09 00:24:49
    Do tych wszystkich którzy nie rozumieją co znaczy polska ziemia w polskich rękach. Ile własności polskiej w Polsce dla polaków , tyle Polski polskiej. Wyjedź jeden z drugim czy do Włoch czy do Niemiec czy Francji i spróbuj u nich nabyć grunty rolne , farmy czy inne latyfundia, to zrozumiesz jak tam się dba o interesy własnych obywateli , nie tak jak u nas, gdzie polak na każdym kroku jest tępiony.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 23.20.240.193
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!