Jak poinformowała rzecznik ANR w Poznaniu Sylwia Stawujak, nie wiadomo na razie, kiedy mają się odbyć przetargi oraz które z terenów trafią do sprzedaży w przetargach ograniczonych.

ANR odzyskała ziemie w myśl nowelizacji "Ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa". Zakłada ona, że osoby, które dzierżawią od Agencji ponad 428 hektarów, zwrócą 30 proc. tych gruntów w zamian za pierwszeństwo w zakupie pozostałej ziemi, po wygaśnięciu umowy dzierżawy.

- W 2013 roku planujemy sprzedać około 5 tys. ha ziemi zwróconych przez dzierżawców i przekazaliśmy o tym informacje izbie rolniczej, która informuje rolników, jakie dokładnie działki będzie można kupić w przetargach ograniczonych. Wszelkie decyzje są konsultowane z przedstawicielami samorządu rolniczego - powiedział dyrektor Agencji Nieruchomości Rolnych w Poznaniu Sławomir Pietrzak.

W Wielkopolsce we wrześniu 2012 roku powołano 9-osobowy zespół specjalistów, złożony z przedstawicieli Agencji Nieruchomości Rolnych w Poznaniu i Wielkopolskiej Izby Rolniczej, który ma wypracować koncepcję rozdysponowania gruntów pochodzących z tzw. wyłączeń od dzierżawców. Najbliższe spotkanie zespołu odbędzie się 29 stycznia.

Podobał się artykuł? Podziel się!