PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Protestujący polemizują z KRIR i prezesem ANR

Protestujący polemizują z KRIR i prezesem ANR

Trwa wymiana zdań między protestującymi a ANR oraz KRIR - na razie tylko za pośrednictwem mediów.Rolnicy protestujący w Szczecinie są zaskoczeni stanowiskiem izb rolniczych wobec ich protestu.

„Komitet Protestacyjny Rolników Województwa Zachodniopomorskiego stoi na stanowisku, że spółki które nie wydzieliły 30 proc. gruntów w ramach regulacji wprowadzonych Ustawą z dnia 16.09.2011 roku nie powinny mieć ponownej szansy wydzielenia gruntów. Po zakończeniu dzierżawy ziemia, zgodnie z obowiązującym prawem, powinna BEZWZGLĘDNIE wrócić do Zasobu Własności Rolnych Skarbu Państwa i posłużyć powiększeniu gospodarstw rodzinnych. Pytamy więc, dlaczego Krajowa Rada Izb Rolniczych pozytywnie zaopiniowała propozycję ponownej szansy wydzielenia gruntów dla spółek, które odmówiły wydzielenia gruntów na podstawie ustawy z 2011 roku?” – oświadczenie tej treści opublikowali po naszej piątkowej publikacji na temat wniosku KRIR do ministerstwa, zawierającego prośbę o informację, czy w resorcie trwają prace nad przygotowywaniem regulacji prawnych dotyczących obrotu ziemią po 2016 r.

Protestujący opublikowali też odpowiedź skierowaną do prezesa ANR - L. Świętochowski zapewnia, że Agencja Nieruchomości Rolnych realizuje wszystkie postulaty rolników dotyczące sprzedaży państwowej ziemi, zawarte w porozumieniu podpisanym w styczniu 2013 r. między organizacjami rolniczymi a ministrem rolnictwa.

Natomiast według protestujących, „Wbrew twierdzeniu prezesa Świętochowskiego w dniu 11 stycznia 2013 r. nie podpisano porozumienia między organizacjami rolniczymi a ministrem rolnictwa, lecz jedynie ustalenia dotyczące zasad postępowania przy rozdysponowaniu nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Trzeba wyraźnie stwierdzić, że zawarte w ustaleniach rozwiązania są rozwiązaniami prowizorycznymi. Zostały przyjęte w ramach realizacji postulatu pierwszego, zamiast moratorium na sprzedaż ziemi – po to, aby zachodniopomorscy rolnicy zdecydowani na kupno ziemi mogli skorzystać z obowiązujących do końca 2013 roku preferencyjnych warunków rozkładania na raty ceny zakupionych gruntów. Zwracamy uwagę na fakt, iż przyjęte w ustaleniach rozwiązania nie zostały wprowadzone żadnym aktem prawnym, jedynie zarządzeniami wewnętrznymi Prezesa ANR.”

Podobnie jest z pozostałymi postulatami. Protestujący analizują je po kolei, dochodząc do wniosku, że prezes Świętochowski dezinformuje opinię publiczną. „Naszym zdaniem nabywcą nieruchomości rolnej o powierzchni nie mniejszej niż 1ha, powinien być wyłącznie rolnik indywidualny osobiście prowadzący lub zamierzający utworzyć i osobiście prowadzić gospodarstwo rodzinne. Sprzedaż ziemi spółkom, których skład kapitałowy w każdej chwili może się zmienić, jest w istocie szerokim obejściem ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców i złamaniem obowiązującego do 1 maja 2016 r. moratorium na sprzedaż ziemi cudzoziemcom” – napisali w oświadczeniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (11)

 • Kosa 2014-01-22 08:59:38
  Nakupicie sobie taniej państwowej ziemi, a poźniej będziecie ją na działki dzielić. Znamy takie przykłady Panowie. Podobno nic sie teraz na wsi nie opłaca. To dlaczego taki pęd do zakupu ziemi?
 • B2R aka born2roll 2014-01-21 14:05:42
  @ar
  Mam wrażenie, że wiem co to jest synonim. Pytam tylko w jakim sensie "Rolnik z Wielkopolski 46" będzie używał synonimu "Rolnik z Wielkopolski 46".
 • ar 2014-01-21 13:35:10
  w sensie b2r to taki sam (...) jak born 2 roll
 • B2R 2014-01-21 11:51:53
  "synonimu" ? W jakim sensie synonimu?
 • Rolnik z Wielkopolski 46 2014-01-21 11:18:43
  Hej Ty rolniku z Wielkopolski /dzisiaj/ na pewno jesteś delegatem do tej "Przewodniej Siły Chłopskiej również i Ty działaczu kółkowy - nie przyznawaj się, że jesteś działaczem kółkowym a radzę Ci abyś zajrzał do ustawy już przeze mnie w moim komentarzu zacytowanej i przejrzenie swojego statutu Organizacji kółkowe to może nabierzesz trochę rozumu, Tobie Izbowcu także szczególnie Artykułu 4.1 oraz 5.1 Ustawy z dnia 08 października 1982 r na dzień dzisiejszy obowiązującej,a Ty działaczu kółkowy z bożej łaski jeśli nim jesteś to przestrzegaj tych zapisów i szanuj to co zostało zapisane już ponad 30 lat temu bo jak by nie było jest ona na wskroś nowoczesna z małymi wyjątkami. Wytykasz, że przy sklepie na piwie. Nie przy sklepie. Publicznie na spotkaniach różnego rodzaju a i w Warszawie także. Wy spod znaku Izby Rolnicze nie bądźcie tacy zadufani, że Wam wszystko wolno pod dowództwem nowobogackich. Nie chcę tutaj wspominać działań Zarządu KRIR i W. Szmulewicza w temacie przekazywania środków z budżetu Min. Rolnictwa Organizacjom Rolniczym zrzeszonym w COPA - COGECA okradaniu ich a fałszowaniu sprawozdań o prawidłowościach rozdzielania a przy tym podkładaniu "świni" Panu ministrowi - obecnemu tak było i miało miejsce w 20013 r. /jestem w posiadaniu kopii takiego dokumentu/. Tak moi Panowie nie próbujcie ze mną polemizować i zarzucać niewiedzy. Nie jestem tym co tylko chodzi tylko wokół ogonów. Mam tylko 24 ha własnej i też jestem tym działaczem kółkowym nie tylko tym wiejskim "co pod sklepem na piwie", gminnym ale nieco wyżej, ale też i patriotą. Znam ze swojej ponad 30-to letniej działalności wielu takich pseudo działaczy. Co to za reprezentacja tej Przewodniej ....... ledwo co 3 ponad % i przypisywania sobie roli ważniaka - wstydźcie się. Jest jeszcze czas na przemyślenia czy mamy obrać schemat jaki obrali rolnicy niemieccy czy duńscy czy będziemy tkwili dalej w takim rozpiździaju i wytykali sobie błędy. Panowie - nie jakiś samorząd rolniczy a silny Związek Zawodowy i nie ważne jaką nazwę będzie nosił Pozdrawiam wszystkich trzeźwo myślących i wyczekujących poprawy w rolnictwie. Będę używał synonimu - "Rolnik z Wielkopolski 46"

 • rolnik z Mazur 2014-01-21 09:13:12
  100 % racji Rolnik z Wielkopolski. Partyjne Szmatławce z PIS-u. PSL -u czy innych nie dają
  żadnej gwarancji dla Polskich rolników / nie obszarników, ladyfundystów i innych cwaniaków
  i firm np FUNDUSZE . Jeżeli mają być wielkie przedsiębiorstwa to normalnie opodatkować
  i niech płacą podatki w tylko w Polsce a nie na Cyprze czy Kajmanach !!! Jest to Polska ZIEMIA i w Polsce powinny zostać płacone z niej profity !!! Ziemia Państwowa ANR winna
  być dzierżawiona na minimum 25 lat /.jedno dorosłe pokolenie/. Opłaca się inwestować,
  tworzyć, budować, unowocześniać !!!
 • działacz kółek rolniczych z wielkopolski 2014-01-21 09:00:21
  hej rolniku z wielkopolski piszesz że my powiedzieliśmy -my tznaczy kto zebraliście się przy sklepie na piwie-jeśli coś piszesz to trzeba mieć odwagę się przyznać kto powiedział
 • rolnik z wielkopolski 2014-01-21 08:52:44
  jak tak dalej będziecie postępować to naprawdę zostaniecie sami.Wy sami nie wiecie ci chcecie a co to w zachodniopomorskim to są jakieś święte krowy żeby im specjalne ustawy uchwalać,lepiej weźcie się do roboty.Jak chcecie zmienić izby to najpierw trzeba brać udział w wyborach a nie frekfencja jest na poziomie 5%.
 • Krzak 2014-01-21 07:22:32
  ,,Zielona Mafia" ma się dobrze i nie odda ani guzika!
 • Rolnik z Wielkopolski 2014-01-20 19:39:09
  W Wielkopolsce już dawno powiedzieliśmy, że to dziecko Kalemby bo to on nalegał i przekonał polityków oraz rolników o potrzebie powołania Izb Rolniczych jako "Przewodniej Siły Chłopskiej"
  muszą zniknąć z mapy Polski. Jaka ta wieś polska i ten chłop głupi ten prowadzący rodzinne gospodarstwo rolne dający się omamić idąc do wyborów wybiera na delegata obszarnika -"nowobogackiego" i myśli, że będzie bronił chłopskiego interesu. Jakie to próżne myślenie. Jacy to próżni delegaci wybierani do Rad Wojewódzkich na swoich pierwszych Walnych wybierają takie a nie inne osoby. Przykład idący z Wielkopolski to: latyfundysta Prezes Izby zarazem w tym okręgu dali mu fuchę posła i zobaczcie jak dzięki niemu i jego argumentacji w Sejmie mamy dzisiejszą akcyzę paliwową. Godzi się przypomnieć dla przykładu, że Duńczyk ma 230 ltr paliwa rolniczego a Niemiec każdą ilość zakupionego do gospodarstwa na Fakturę. Tak ten duński rolnik jak i niemiecki mają swoje silne związki zawodowe do reprezentowania swoich interesów a co ma polski - rozpiździaj i wierzy w "Przewodnią Siłę chłopską" będącą na garnuszku i sterze państwa za moją i każdego z nas 2% i jeszcze więcej krwawicę czy inaczej - płacony haracz.My jeszcze im płacimy za to, że na swoją stronę z rządzącymi lobbują. No i mamy to co mamy. Niebawem wybory do tej Przewodniej Siły Chłopskiej i czas na zastanowienie czy razem z ojcem Kalembą jego dziecka też już bez przyznawania zasług bo na takie nie zasłużyło wysłać na rentę dożywotnią. Ta Siła zasłużyła sobie na to aby poszła w zapomnienie chociażby w ostatnich dwóch kadencjach przypisują sobie rolę Związków Zawodowych, Członka COPA- COGECA - organizacji zawodowych i spółdzielczych związków w Brukseli z nadania Pana M. Sawickiego i lobbystów, prawo wyznaczania i decydowania o osobach jakie mogą i nie mogą zasiadać w Komisjach Przetargowych ANR, prawo udziału w Sesjach Rad Narodowych i ich komisjach i decydowaniu o wysokości zobowiązań pieniężnych rolników, planach przestrzennych gmin. To niektóre z zadań jakie uzurpowały z Ustawy z dnia 08 października 1982 r na dzień dzisiejszy obowiązującej a nie przestrzeganej chociażby przez wójtów i burmistrzów, i starostów oraz przez agendy rządowe a w tym wypadku ANR na czele z Panem Świętochowskim i jego dyrektorami w Oddziałach. Żal mi tylko tych rolników w zachodniopomorskim, że walczą o swoje - być albo nie być. Ale prawda jest taka, że 17 stycznia 2013 r to między innymi Wasz szef Waszej Izby wespół z towarzyszami Zarządu KRIR na czele ze Szmulewiczem bez udziału przedstawicieli Związków Zawodowych zrobili to co chcieli pod siebie a założenia były zupełnie inne. I to jest to co w artykule akapit 9,10 i 11 i nie dziwcie się, że izbowiec wypiął na Was tyłek. Tak więc szanowni koledzy rolnicy wybory do Izb Rolniczych niebawem, nową ustawę już szykują z dożywotnimi funkcjami a naszej strony czas na przemyślenie. Pozdrawiam
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.92.164.184
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!