PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Protestujący w Szczecinie czekają na zainteresowanie rządu

Protestujący w Szczecinie czekają na zainteresowanie rządu

Sprawy rolników są lekceważone – uważają rolnicy protestujący w Szczecinie. Protestującym pozwala się spokojnie kruszeć na mrozie.Tylko jak ciągniki ruszają na ulice, kalendarze polityków wypełniają się sprawami ważnymi dla rolników – uważają protestujący.

Komitet Protestacyjny Rolników Województwa Zachodniopomorskiego dokonał podsumowania realizacji postulatów zgłoszonych w Szczecinie 5 grudnia 2012 r., na początku 77-dniowego rolniczego protestu.

W kwestii najważniejszej - wprowadzenia moratorium na sprzedaż ziemi z Zasobu WRSP w woj. zachodniopomorskim  do czasu wejścia w życie rozwiązań prawnych gwarantujących skuteczną realizację podstawowego zadania ANR tj. tworzenia i poprawy struktury obszarowej gospodarstw rodzinnych - zamiast moratorium na sprzedaż ziemi, w dniu 11 stycznia 2013 r.  podpisano ustalenia między organizacjami rolniczymi a ministrem rolnictwa, dotyczące zasad postępowania przy rozdysponowaniu nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Jak podkreślają protestujący, to było tylko prowizoryczne rozwiązanie problemu. Miała nastąpić współpraca w sprawie wypracowania nowych rozwiązań prawnych w ciągu miesiąca od zakończenia protestu.

Protestujący domagali się też uznania dzierżawy za pełnoprawną formę rozdysponowania gruntów z Zasobu WRSP  oraz zagwarantowanie możliwości kontynuacji dzierżawy  przez następców prawnych. Sprzedaż jest ciągle pierwszą w kolejności formą gospodarowania Zasobem Własności Rolnej Skarbu Państwa – zauważają teraz, podając, że w tzw. „starych” krajach UE około 40 proc. gruntów rolnych jest użytkowane w formie najmu.

Objęcie tarczą antykorupcyjną  procesu gospodarowania gruntami z Zasobu WRSP oraz aktywnego udziału instytucji i organów państwowych w zwalczaniu patologii związanych z procesem rozdysponowania gruntów – domagali się protestujący rok temu. Zakończono kontrolę NIK, ale nic nie wiadomo na temat aktywności innych służb.

W obszarze spraw związanych z opodatkowaniem działalności rolniczej szczególnie bulwersuje  brak transparentności działań rządu – podsumowują protestujący realizację postulatu, w którym sprzeciwiali się wprowadzeniu  podatku dochodowego  w rolnictwie.

Nie doprowadzono do równych warunków konkurencji, a zmuszanie najlepszych gospodarstw do wykupu gruntów jeszcze te warunki pogarsza - uważają. Wchodzi w życie „zazielenienie”, nastąpiły cięcia budżetowe na rolnictwo, decyzja  Komisji Europejskiej o potrąceniu rolnikom części krajowych płatności UPO, w ramach systemu „modulacji” nie została zaskarżona  do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Prywatyzacja PZZ w Stoisławiu została przeprowadzona bez udziału rolników, niepewny jest los KSC.

W opinii Komitetu Protestacyjnego ewentualne zmiany systemu ubezpieczeń społecznych nie mogą powodować  dodatkowych obciążeń finansowych rolników. W 2014 r. nadal obowiązują bardzo niesprawiedliwe dla zachodniopomorskich rolników, zasady naliczania składki zdrowotnej – podsumowali.

Postulat dotyczący zwiększenia limitu zużycia paliwa rolniczego do 120 l/ha i zwrotu pełnej akcyzy nie jest realizowany.

Nie uregulowano kwestii sprzedaży bezpośredniej.

Nie rozstrzygnięto sprawy GMO: w opinii Komitetu Protestacyjnego gwarancję na zakaz upraw roślin GMO może dać jedynie nowelizacja ustawy o GMO, w której będzie zawarty całkowity zakaz uprawy roślin modyfikowanych genetycznie.

Oceniając realizację ustaleń z dnia 11 stycznia 2013 r. KPRWZ potwierdza słuszność decyzji o ich podpisaniu – „rolnicy zdecydowani na kupno ziemi mieli szansę skorzystania z obowiązujących do końca 2013 roku preferencyjnych warunków rozkładania na raty ceny zakupionych gruntów.

Jednak jak każde rozwiązanie prowizoryczne winno  być stosowane okresowo.

Odwoływanie przetargów, nie rozwiązuje problemu, odsuwa go jedynie w czasie,  że problem „słupów” istnieje świadczy ilość odwołanych przetargów.

Natomiast przewidziane w punkcie 3 ustaleń z dnia 11 stycznia 2013 r. przetargi ofert pisemnych - jedyne rozwiązanie które w ramach obecnego prawa umożliwia skuteczne wyeliminowanie „słupa” z postępowania przetargowego,  zostało skutecznie zablokowane przez kierownictwa ANR  i izb rolniczych.

Pozytywne efekty ustaleń są przede wszystkim owocem pracy i poświęcenia rolników  protestujących i tworzących presję społeczną oraz tych aktywnie pracujących  w komisjach przetargowych. Ludzie ci robią to na własny koszt, nie dysponując żadnymi możliwościami weryfikacji zgłaszanych podejrzeń,  ryzykują odpowiedzialnością finansową. Tak więc informacje o uspołecznieniu przetargów są mocno przesadzone, właściwszym wydaje się mówienie o uspołecznieniu odpowiedzialności” – podsumowuje.

"Protest trwa. Czekamy na ministra rolnictwa i premiera polskiego rządu, który przez 7 lat nie spotkał się z rolnikami" - dodaje KPRWZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (3)

 • estjs 2014-01-29 15:48:36
  przetargi ofertowe to dno, biurokracja i marnowanie czasu, a o zakupie i tak przesadza cena wiec b. sie ciesze ze w innych rejonach ten poroniony pomysl odrzucono
 • ar 2014-01-27 21:46:20

  @Rolnik z Polski, warunki mamy całkiem całkiem. W Anr jest nawet
  https://www.youtube.com/watch?v=EY_LXgcNWKg
  a już w Ministerstwie Rolników są wręcz luksusowe
 • Rolnik z Polski 2014-01-27 21:13:58
  Minister Rolnictwa i pozostali decydenci czekają aż protestujący rolnicy zamarzną na Wałach Chrobrego i będą mieli kłopot " z głowy"!
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.0.22
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!