Nowelizacja ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, która pozwala na odrolnienie gruntów rolnych w miastach, została uchwalona przez Sejm 10 października. Miałaby obowiązywać od początku 2009 roku. Senatorowie mają się nią zająć na trwającym do piątku posiedzeniu.

"Jeżeli zostanie przyjęta, będziemy zmuszeni wystąpić do prezydenta i poprosić o jej zawetowanie" - powiedział w środę na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego jej sekretarz Andrzej Porawski, reprezentujący Związek Miast Polskich.

Jego zdaniem nowela ta została "podjęta w sposób nie do końca przemyślany". Argumentował, że powinna dotyczyć nie tylko miast, ale też obszarów zurbanizowanych w gminach wiejskich. "Ta ustawa +odrolnia+ mechanicznie - nawet tam, gdzie nie ma dzisiaj planów zagospodarowania" - zaznaczył w rozmowie z PAP.

Zdaniem Porawskiego, miasta mają wieloletnie plany finansowania infrastruktury, które w większości nie dotyczą obszarów objętych nowelizacją. "Musielibyśmy nagle szukać nowych środków" - stwierdził.

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego po raz kolejny nie zajęła się na środowym posiedzeniu projektem ustawy o obszarach metropolitalnych. Trwają konsultacje w organizacjach samorządowych.

Jak poinformował PAP Porawski, projektowi sprzeciwiają się marszałkowie województw, ponieważ - mówił - uważają, że będą mieli "za mało władzy w metropoliach". "Traktujemy uwagi marszałków jako wynikające z przerostu ambicji" - ocenił.

Dodał, że uważają oni, iż zapisy dotyczące metropolii są niekonstytucyjne, co - zdaniem sekretarza Komisji Wspólnej - nie ma sensu, bo w takim wypadku niezgodne z ustawą zasadniczą byłby także związki komunalne.

Jego zdaniem, do tej pory negatywną opinię w sprawie metropolii prezentował Związek Gmin Wiejskich, ale - jak powiedział - "chce się z niej wycofać". Zaznaczył, że inne organizacje samorządowe, takie jak Związek Miast Polskich i Związek Powiatów Polskich, pozytywnie oceniają propozycje rządu.

Pod koniec maja tego roku szef rządu Donald Tusk, przedstawiając projekty składające się na reformę administracyjną kraju, zapowiadał, że zgodnie z projektem ustawy metropolitarnej, powstanie 12 obszarów metropolitalnych. Później pojawiła się nowa wersja, przewidująca powstanie 16 metropolii.

Na początku lipca rząd przedstawił kolejną propozycję: w projekcie dotyczącym obszarów metropolitalnych ma nie być listy metropolii, a jedynie zostaną określone warunki, jakie musi spełniać dana aglomeracja, by stać się metropolią. Zgodnie z planem, metropolią ma być teren, na którym "występuje intensywna zabudowa i duże zagęszczenie ludności, duży przepływ osób i towarów oraz znaczna wymiana usług".

Rząd odgórnie utworzy metropolie na obszarach, na których mieszka "ok. 2 mln osób lub więcej" przy gęstości zaludnienia przekraczającej 200 mieszkańców na 1 km kw. Oznacza to, że metropoliami zostaną aglomeracja śląska i warszawska.

Źródo: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!