PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Raport: Rolnicy biorą coraz więcej pożyczek na zakup ziemi

Raport: Rolnicy biorą coraz więcej pożyczek na zakup ziemi Fot. Shutterstock

Ubiegłoroczna nowelizacja ustawy o obrocie gruntami spowodowała wzrost na rynku finansowania ziemi rolnej - wynika z raportu BZ WBK Leasing. Zainteresowanie pożyczkami na finansowanie gruntów wzrosło w IV kwartale 2016 r. o 38 proc. rok do roku.Jak wynika z raportu, rośnie zainteresowanie rolników inwestycjami w grunty. Najwięcej pożyczek biorą rolnicy z województw dolnośląskiego, lubelskiego i wielkopolskiego.

Analiza Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej wskazuje, że optymizm rolników jest związany z poprawą koniunktury. W styczniu 2017 r. koniunktura w polskim rolnictwie poprawiła się i był to czwarty z rzędu kwartał tej poprawy.

Wartość wskaźnika wzrosła o 0,6 punktu, z poziomu -5,9 pkt. do -5,3 pkt. Jest to niespodzianką, bowiem dotąd w historii badania koniunktury rolnej nie zdarzyło się, by - z uwagi na zimowe osłabienie aktywności rolniczej - wartość wskaźnika zwiększyła się w pierwszym kwartale roku.

"Jak wskazuje analiza przeprowadzona przez Instytut poprawa koniunktury jest przede wszystkim skutkiem przypływu optymizmu wśród rolników" - ocenia menedżer rynku rolnego w BZ WBK Leasing Michał Kamiński. Jest przekonany, że "wskaźniki przyczynią się do stopniowego odbicia inwestycji wśród klientów sektora rolnego, a z pewnością pozytywnym i dodatkowym bodźcem w tym względzie będzie możliwość realizacji inwestycji dzięki uruchomieniu środków unijnych".

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (5)

 • Rolnik 2017-03-20 19:59:04
  I tak prawdę mówiąc, a raczej pisząc, nikt nikomu nie każe brać kredytów. Nikt nie każe dorabiać tych złych bankowców. Wystarczy nie brać kredytów i sami upadną:) albo po prostu dobrze się zastanowić czy się opłaci, czy da się radę spłacić go. Ale nie, trzeba brać bo dają a później płacz bo chcą pieniądze
 • Rolnik 2017-03-20 19:53:31
  @jak A ty co robisz na portalu rolniczym? Wracaj przed tv i łatw swoim dzieciom 500+. Ze juz nie wspomnę o zwrotach VATu dla firm czy pokoleniach żyjących z zasiłków, które dostają za darmo tylko dlatego że nie chce im się pracować. Także nie tylko rolnikom państwo pomaga (np 500+ czy również różne dotacje unijne na zakładanie działalności, rozwój firm, kursy dla bezrobotnych itp)
  I z tego co się orientuję to parę lat temu oprocentowanie kredytów było na poziomie 18%. Dzisiaj nawet w tv reklamują kredyty konsumenckie (na tv czy auto) z Rrso ok 10%
 • Jak ? 2017-03-20 16:58:24
  Współczuję "Mir". Ale cała "kapitalistyczna" ekonomia w Polsce nastawiona jest na nieograniczony zysk banków. To one dyktują warunki nawet rządowi. Z drugiej strony te 8 - 9 procent za kredyt to jest zaledwie połowa tego co biorą banki. Resztę dokłada im rząd z budżetu a więc dokładają wszyscy podatnicy. W tym tacy emeryci jak ja bo w naszym fiskalnym państwie nawet od zapracowanych i odłożonych na wirtualnym koncie /moje pieniądze nie były wirtualne a prawdziwe/ pieniędzy -części zarobku. Do kredytu mojego lub moich dzieci nikt nie dokłada. Płacimy ponad podwójne oprocentowanie od twojego.o tak na pocieszenie że nie jesteś w społeczeństwie pokrzywdzony a tak w rzeczywistości to jesteś uprzywilejowany kosztem takich jak ja. A może to tylko chłopska pazerność i odwieczne przyzwyczajenie do jojczenia i udawania biednego ? A żeby ci się zrobiło całkiem wesoło to przypomnij sobie do czego jeszcze z budżetu dokładamy. Mam wyliczyć ? Ubezpieczenia, zwroty VAT, odszkodowania za klęski żywiołowe, nisko oprocentowane kredyty na nawozy, materiały siewne itd itd. Tego wszystkiego nie ma inny obywatel. Więc bądź chłopem i nie płacz na publicznym forum bo twoje narzekania są fałszem. Potrząśnij skarpetą albo napisz jaki park maszynowy posiadasz i ile i jakich samochodów posiadacie w rodzinie.
 • Mir 2017-03-20 13:57:30
  Myślałem o takiej pożyczce, ale jak policzyłem same koszty kredytu to wyszło, że nawet na odsetki nie zarobię. U mnie ziemia to wydatek 60 tys. zł. Same odsetki to ok. 8-9%, więc za każdy ha zapłacę min. 5000 rocznie co zdecydowanie przewyższa dochód jaki z tego 1 ha. mogę wygenerować, a przecież trzeba jeszcze spłacić kapitał. No i oczywiście okres kredytowania to 15-20 lat. A co jak trafi się nieurodzajny rok, albo ceny będą niższe niż niskie…. odpowiedź właściwie nasuwa się jedna - LICYTACJA. Także przy obecnych cenach ziemi i płodów rolnych i przy założeniu, że będziemy uprawiać zboże to ekonomicznie taki projekt nie ma sensu, no chyba, że ktoś ma wolny kapitał i zainwestuje go z myślą o małych dzieciach bądź wręcz wnuczkach, ale niech nie myśli że włożone pieniądze za swego życia odzyska - o zarobku już nie wspomnę.

  Pamiętajcie jeszcze drodzy rolni biznesmeni, że inflacja ruszyła do góry, zatem stopy procentowe też pójdą w górę, a wyższe stopy to więcej odsetek do spłaty… a mokra kukurydza była po 300 zł.
 • rachunki 2017-03-20 10:53:55
  BZ WBK udzielił w 2015r - 3 kredytów , a w 2016 o prawie o,38 % więcej czyli 4 kredytów ?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.159.85.193
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!