Zgodnie z projektem ustawy obywatele krajów Unii Europejskiej i oraz Islandii, Liechtensteinu i Norwegii (należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego) będą mogli nabywać w Rumunii grunty orne.

Jednak pierwszeństwo wykupu tych gruntów będą miały osoby, które je dzierżawią, okoliczni rolnicy i młodzi Rumuni do 40. roku życia.

Rumuński rząd zrezygnował z umieszczenia w ustawie innych projektowanych wstępnie ograniczeń w sprzedaży ziemi rolniczej cudzoziemcom. Według tego projektu obcy obywatel - kandydat do nabycia gruntów w Rumunii musiałby mieć co najmniej 5-letnie doświadczenie rolnicze i nie mógłby kupić więcej niż 100 ha ziemi.

W Rumunii, piątym kraju Europy, jeśli chodzi ogólną powierzchnię terenów rolniczych, od 700 do 800 tysięcy hektarów tych gruntów jest eksploatowanych przez zagranicznych inwestorów, którzy mają, przynajmniej formalnie, rumuńskiego wspólnika.

W Traktacie o Przystąpieniu do UE Rumunia zobowiązała się, że od 2014 roku zliberalizuje swe prawo, aby obywatele krajów europejskich mogli nabywać tam grunty rolne.

Podobał się artykuł? Podziel się!