PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Spadkobierca może płacić

Spadkobierca może płacić

Autor: farmer.pl/MP

Dodano: 19-01-2013 10:36

Tagi:

Ministerstwo Rolnictwa nie widzi najmniejszego powodu, aby dopuścić stosowanie niższego oprocentowania dla spadkobierców, którzy korzystają z prawa pierwokupu ziemi należącej do ANR.Pisaliśmy o absurdzie, przed jakim stają spadkobiercy, którzy decydują się wykupić od ANR ziemię po przodkach. Korzystają z prawa pierwokupu, ale raty, na które ANR rozkłada ich opłatę, oprocentowane są wyżej niż raty dla dzierżawcy, który również korzysta z prawa pierwokupu: mają oni oprocentowanie ok. 6 proc., podczas gdy dzierżawcy (po spełnieniu dodatkowych warunków) – 2 proc.

ANR rozkłada bezradnie ręce: agencja tylko realizuje rozporządzenie ministra rolnictwa z 23 lutego 2012 r., „zgodnie z którym może rozkładać rolnikowi indywidualnemu spłatę należności za zakupioną nieruchomość w przetargu ograniczonym i nieograniczonym (lub wydzierżawioną w drodze przetargu) na roczne lub półroczne raty z preferencyjnym oprocentowaniem w wysokości 2 proc. rocznie, na okres do 15 lat, pod warunkiem, że jeszcze przed zawarciem umowy wpłaci on co najmniej 10 proc. ceny nieruchomości. Natomiast w przypadku nabywania gruntów rolnych w ramach pierwszeństwa w nabyciu, dotyczy to głównie dzierżawców (ale również byłych właścicieli), którzy nie są rolnikami indywidualnymi i nie zostali dzierżawcami w wyniku postępowania przetargowego, oprocentowanie wynosi 5,91 proc.”

Zwróciliśmy się wobec tego do Ministerstwa Rolnictwa z pytaniem, czy przewidywane są zmiany dotyczące oprocentowania rat dla spadkobierców odzyskujących ziemię w ramach pierwokupu?

Ministerstwo przypomniało zasady, na jakich obecnie spadkobiercy mogą odzyskać ziemię – ani słowem nie odnosząc się do problemu, który postawiliśmy (czyt. poniżej).

Czy spadkobiercy dużo zyskają z tych informacji? Czy Kończalowie rozważali możliwość kupna ziemi na kredyt z dopłatą od ARiMR, a nie na raty od ANR?

- Przecież i tak nie ma środków na kredyty, nie mogliśmy z nich skorzystać – mówi Maja Kończal.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • kissmy... 2013-01-19 13:15:08
    dosłownie brak komentarza, a każdy urzędnik za udzielenie odpowiedzi, w której nie odnosi się do treści pytania powinien utracić wszystkie dodatki do płacy! to jest szczyt bezczelności, gdy petent nie może skorzystać z ustnych wskazówek petenta, a po wystąpieniu pisemnie z pytaniem niezwłocznie (oczywiście w ostatnim tygodniu dopuszczalnego terminu) otrzymuje odpowiedź o treści nie związanej z pytaniem; już prawdziwym hitem jest ANR, na pytanie zadane za pośrednictwem email zawiadamia listownie odpowiedni OT i pytającego (już 2 listy) następnie dopiero właściwy OT udziela odpowiedzi również listownie - łącznie 3 listy, zamiast 1 mail, nie wspominając o okresie oczekiwania
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.183.100
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!