PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Sprzedaż ziemi przebiega bez zastrzeżeń

Sprzedaż ziemi przebiega bez zastrzeżeń

Tak dobrych warunków zakupu ziemi rolnicy jeszcze nie mieli – przekonuje minister Stanisław Kalemba.- Kilkadziesiąt dni rolnicy z województwa zachodniopomorskiego strajkowali w proteście przeciwko polityce rządu PO i PSL – przypomniał w Sejmie poseł Dariusz Bąk. - Pojawiają się coraz częściej głosy, że mamy do czynienia w Polsce z działaniami, które prowadzą do eksterminacji rdzennej ludności polskiej. 14 marca w całej Polsce odbyły się manifestacje i wiece poparcia dla strajkujących rolników w Szczecinie i na Pomorzu. Dlaczego rząd PO i PSL doprowadza do dramatów na polskiej wsi? Co minister rolnictwa zrobił, żeby nie dopuścić do nielegalnych procederów w obrocie polską ziemią, która, zgodnie z obowiązującym prawem, powinna trafiać do polskich rolników na trwałe? Jakie działania podjął minister rolnictwa z PSL i premier Donald Tusk, żeby ziemia rolnicza, która znalazła się w obcych rękach, została odebrana i zagospodarowana przez polskich rolników? – pytał poseł, a do tych pytań poseł Jan Krzysztof Ardanowski dodał jeszcze kwestię dotyczącą powiadomienia o nieprawidłowościach ABW, CBA i prokuratury.

Minister Stanisław Kalemba zapewnił, że podjęto odpowiednie kroki, a problem jest niewielki.

- Proceder marginalnego wykorzystywania tzw. słupów przy obrocie ziemią trwa od około 20 lat, o czym posłowie związani z rolnictwem wiedzą chociażby z wyjazdowych posiedzeń komisji rolnictwa, które miały miejsce, natomiast nie było i nie ma masowego wykupu gruntów rolnych od Agencji Nieruchomości Rolnych przez podstawione osoby działające w imieniu podmiotów zagranicznych - stwierdził. - Wszystkie sprawy, które były zgłoszone ministerstwu na tych spotkaniach (chodzi o spotkania z rolnikami – dop. red.) – zawsze prosiłem na spotkaniach, żeby podawać konkretne przykłady – zostały zgłoszone do CBA, do ABW, do prokuratury i te organy się tym wszystkim zajmują. Mamy potwierdzenie, że cały szereg spraw przekazano do oddziałów tych instytucji na terenie całego kraju.

Minister podkreślił, że zostały podpisane „bez żadnych rozbieżności” ustalenia z rolnikami protestującym w Szczecinie. Są realizowane - wydano stosowne rozporządzenia. - Po raz pierwszy izby rolnicze we współpracy z samorządami rolniczymi otrzymały możliwość współdecydowania o tym, gdzie te grunty mają być sprzedane, przede wszystkim na powiększanie gospodarstw rodzinnych. Też się dziwię jako minister, że wcześniej nie udało się tego wprowadzić – stwierdził Kalemba i podkreślił zasługi PSL: - Natomiast Polskie Stronnictwo Ludowe zadbało, jak może żadne inne ugrupowanie, żeby w 2011 r. była uchwalona ustawa wspierająca przetargi ograniczone, aby z największych dzierżaw wyłączyć te 30 proc. To dało taki efekt, że około 80 tys. ha przeznaczono na przetargi ograniczone, głównie na powiększanie gospodarstw rodzinnych.

Poseł Ardanowski nie czuł się przekonany:

- Czy ministerstwo rolnictwa pracuje nad ustawą o dzierżawie rolniczej? – dopytywał. – Kiedy możemy spodziewać się w parlamencie projektu ustawy, która regulowałaby, podobnie jak w innych krajach europejskich, kwestie związane z dzierżawą gruntów rolnych?

Odpowiadając, Kalemba stwierdził, że rolnicy mają teraz wyjątkowo korzystne warunki zakupu ziemi.

- Natomiast zgadzam się, że po roku 2016, kiedy ochrona polskiej ziemi, zgodnie z traktatem, osłabnie, potrzebne będą nowe uregulowania. Pracujemy nad tym w ministerstwie, nad rozwiązaniami ustawowymi, które nie zostały skonsumowane w rozporządzeniu, bo nie mogły być. Chodzi o to, jak usprawnić obrót i przede wszystkim o to, żeby grunty zasobów agencji były przeznaczone na powiększanie tych chłopskich gospodarstw rodzinnych - zapewnił.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (7)

 • mały rolnmik 2013-03-26 08:07:12
  Zgadzam sie w 100 % z Ciułaczem. Obecnie ziemię kupuja albo słupy albo ci co maja juz po kilka tysięcy ha. Pozakładali spółki z 0.0. , każda po 500 ha i dziwnym trafem oni potrafia kupić następne 500 ha a ci co mieli powiekszyc swoje ghospodarstwa rodzinne to nawet na zakup 30 ha sie nie mogą załapać. To jest wielki skandal i obłuda reprezentowana przez kolejnych ministrów rolnictwa a firmowana przez kolejne rządy, chyba nie-polskie!
 • jarki 2013-03-22 19:56:20
  no grabią sobie coraz bardziej
  jak tak będą robić to niech się zawczasu zapisują do pło
 • arszczecin 2013-03-22 19:50:36
  @ west, wstaw cudzyslow w te " tak uwielbienie" bo $£€¥€£$€¥[{}}]
  nóż się na nich otwiera.
  a w drugim art jest info SA PIENIADZE NA WIĘKSZĄ AKCYZĘ W BUDZECIE.
  CHyba
  Ulzylo
  Jasnie
  Eminencji

  z

  psl.
 • JKC 2013-03-22 19:20:37
  PSL walczyło tak jak. min . Gęba mówi o ten bubel prawny. Pracują nad nowymi rozwiązaniami a po 2016 może już ich przy korycie nie być.
 • west 2013-03-22 18:32:57
  Wiedziałem że tak będzie, Stasiu obróci kota ogonem, przypisze sobie wszystkie zasługi. Protestujący rolnicy popierają solidarnie działania ministerstwa, a ich wyjazdy na drogi są wyrazem uwielbienia dla Ministra rolnictwa. Szkoda było paliwa Panowie, niewiele brakowało do spełnienia postulatu o wzroście zwrotu akcyzy. Niewiele czyli głosów PSL kolegów Pana Ministra którego tak uwielbiacie
 • Ciułacz 2013-03-22 17:50:02
  Coby to za propaganda sukcesu rodem z lat 50 i okresu stalinizmu.Trzeba byc ślepym by nie widziec,
  że w większości ziemię kupują ci co maja tysiąc i więcej hektarów na siebie,na członków rodziny i na
  spółki powstałe tylko by tworzyły nowy podmiot prawny kontrolowany przez tych samych ludzi.Nasze
  prawo jest specjalnie tak stworzone by ten bogaty,lub ten z dojściami w agencji mógł spokojnie kupowac
  państwową ziemię a ograniczenie gospodarstwa rodzinnego do 300 ha to mit.Daremne protesty i tak
  nie wygramy licytacji na przetargach z tymi " małorolnymi",którzy kupno ziemi traktują nie jako biznes,
  tylko lokatę zbędnego kapitału.Bo nie wiem jak można zarobic na ziemi przy kupnie hektara za 80 tys.zł.
 • arszczecin 2013-03-22 17:40:32
  kurw.. tej bulwy już słuchać nie idzie.
  jeśli jest tak dobrze , to czemu jest tak źle?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 23.20.7.34
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!