PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Ustawa o wstrzymaniu sprzedaży ziemi w przyszłym tygodniu podczas obrad rządu

Ustawa o wstrzymaniu sprzedaży ziemi w przyszłym tygodniu podczas obrad rządu Jurgiel podkreślił, że projekt o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości z zasobu Skarbu Państwa po uzupełnieniach wynikających z prac komitetu stałego Rady Ministrów trafi na rząd w przyszłym tygodniu. Fot. pixabay

Ustawa o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości z zasobu Skarbu Państwa trafi pod obrady rządu nie w tym - jak zapowiadano - a w kolejnym tygodniu - poinformował minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.Powodem jest "Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju", który Rada Ministrów ma się zająć na najbliższym posiedzeniu. Dokument, za który odpowiada wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki, ma określić strategię rozwoju Polski na 25 lat.

- To strategia, która - mam nadzieję - zmieni dużo w gospodarce, w tym też w rozwoju obszarów wiejskich - powiedział dziennikarzom w Brukseli Jurgiel. W belgijskiej stolicy w poniedziałek trwa spotkanie unijnych ministrów odpowiedzialnych za sprawy rolnictwa.

Jurgiel podkreślił, że projekt o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości z zasobu Skarbu Państwa po uzupełnieniach wynikających z prac komitetu stałego Rady Ministrów trafi na rząd w przyszłym tygodniu. Dodał, że celem jest, by ustawa została uchwalona do 30 kwietnia.

- Najważniejsze założenie jest takie, że nabywcą nieruchomości rolnej w Polsce może być rolnik indywidualny, prowadzący lub zamierzający prowadzić gospodarstwo rolne, tak jak jest to wielu krajach - podkreślił szef resortu rolnictwa. Jak zaznaczył, takie rozwiązanie będzie obowiązywało co najmniej przez 5 lat.

Argumentował, że wstrzymanie sprzedaży ziemi państwowej, również na okres 5 lat, zostanie wprowadzone, by przygotować ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego. - Potrzebna jest w Polsce ustawa, która wskaże, jakie działania interwencyjne podejmuje państwo, jak wspiera gospodarstwa rodzinne, jak ma wyglądać urządzanie przestrzeni produkcyjnej na obszarach wiejskich - wymieniał.

W okresie wstrzymania sprzedaży rolnicy będą mogli pozyskiwać nowe grunty od Agencji Nieruchomości Rolnych, dzierżawiąc je.

Przygotowana przez resort rolnictwa ustawa przewiduje także, że nabywcami nieruchomości rolnych mogą być zasadniczo tylko rolnicy indywidualni. Przepisy wprowadzą definicję rolnika indywidualnego - będzie nim osoba mająca kwalifikacje rolnicze, prowadząca gospodarstwo rolne do 300 hektarów i mieszkająca w danej gminie co najmniej od 5 lat. Dodatkowo wprowadzono do projektu warunek osobistej pracy w gospodarstwie, który jest spełniony m.in. wtedy, gdy dochody z prowadzenia gospodarstwa o powierzchni przekraczającej 20 ha użytków rolnych są nie niższe niż jedna czwarta część wszystkich jego dochodów.

Resort rolnictwa chce uszczelnić obrót ziemią do 1 maja 2016 roku. Wtedy upływa obowiązujący od 2004 r. okres ochronny na zakup polskiej ziemi przez cudzoziemców; obcokrajowcy będą więc mogli kupować w Polsce ziemię rolną bez specjalnego pozwolenia MSWiA.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (8)

 • Aleks 2016-02-19 13:09:20
  Takie durnoty pisza tylko ci ktorzy nie znaja realiów z zakresu obrotu ziemia I nie wiedza jak praktyka dotychczsowa wygladała. W zach- Pom. Wysprzeda się wszystko co jeszcze nie sprzedane cudzoziemców I ci co przyjęli nasze obywatelstwo wykupia I prywarna I państwowa ziemia a nasze dzieci do bauera. Nie znacie absolwentów studiów rolniczych co pracują w Anglii Niemczech na gospodarstwach ? Ja znam wielu takich, którzy nie są partnerem do rozmowy dla urzędników ANR bo są za biedni aby dostać ziemię - i do Anglii do roboty nie ma wyjścia
 • prawicowy rolnik kapitalista katolik - wielki piewca świętej własności prywatnej. 2016-02-17 16:41:04
  Jurgiel zaczyna hasać jak cocker spaniel po prywatnych łąkach rolników i przynosi w aporcie obślinionego patyka swojemu panu.
 • 1qaz 2016-02-17 09:54:16
  Dlaczego ten dziadek upiera się o miejsce zamieszkania rolnika w okresie 5 lat. W świetle innych uregulowań dotyczących zamieszkania i meldunku jest to absurd. Nie róbmy z rolnika więźnia, dzisiaj biznes rolniczy to nie przechowalnia trwale bezrobotnych, rolnicy inwestują też w miastach. Zakazać im nabywania nieruchomości w innych gminach (miastach), czy to ma sens, nie dzielmy jak za komuny na wieśniactwo i miasto. Nikt bezinteresownie nie kupi ziemi. Jeżeli nabędzie grunt rolny niech ma obowiązek go uprawiać zgodnie z zasadami dobrej kultury rolnej i tyle na temat. Proszę ulepszać to co jest a nie rujnować co się da.
 • rdest 2016-02-16 19:08:10
  slawek, wprowadzam dozywotni zakaz wypowiedzi dla ciebie

 • prawicowy rolnik kapitalista katolik - wielki piewca świętej własności prywatnej. 2016-02-16 14:47:54
  Albo od razu wprowadzić zakaz nie zakazów i nakazy rozkazów !
 • prawicowy rolnik kapitalista katolik - wielki piewca świętej własności prywatnej. 2016-02-16 14:45:37
  Wprowadzić także zakaz zakupu ziemi :))
 • prawicowy rolnik kapitalista katolik - wielki piewca świętej własności prywatnej. 2016-02-16 14:44:26
  Wprowadzić całkowity zakaz sprzedaży ziemi !!! "Ziemia to dobro narodowe (albo nacjonalistyczne) i nie powinno podlegać obrotowi"
 • slawek 2016-02-16 12:49:37
  Wprowadzić zakaz przekwalifikowania na cele nierolnicze na okres 30 lat od momentu zakupu.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.162.165.158
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!