- One są rozłożone we wszystkich powiatach, z wyjątkiem Sopotu. Nie wszystkie te grunty nadają się pod zabudowę mieszkaniową - wiele z tych gruntów nie jest uzbrojonych, natomiast one mogą nam posłużyć jako podstawa finansowa. Możemy bowiem te grunty sprzedać lub zamienić, czy to z prywatnymi inwestorami, czy to z samorządami - powiedział wiceszef resortu na konferencji prasowej w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku.

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk zaapelował natomiast do samorządów o podjęcie współpracy w realizacji programu Mieszkanie plus.

- Zapraszamy wszystkie samorządy i inne podmioty do współpracy. Celem Narodowego Programu Mieszkaniowego jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych osób i rodzin, nie mogących zakupić mieszkania z powodu braku zdolności kredytowej. Według szacunków jest to 40 proc. polskich rodzin. Dziś najem mieszkania w Polsce jest zjawiskiem marginalnym. Dla porównania np. w Szwajcarii i Niemczech mieszkania na wynajem to jest bez mała 50 procent - mówił minister.

Jak dodał, wiele samorządów już się zgłosiło do ministerstwa z propozycjami współpracy. - Mówią: +mamy gotowe projekty, mamy uzbrojone tereny, realizujcie inwestycje u nas+ - nadmienił. Wyjaśnił, że takie konkretne oferty padły już np. w Małopolsce (okręg wyborczy Andrzeja Adamczyka - PAP).

- Okazuje się też, że jest coraz więcej podmiotów gospodarczych, które potwierdzają możliwość wybudowania metra kwadratowego pod klucz w cenie do 2,2-2,3 tys. zł. Ale są też informacje np. z Pomorskiego, że może to być nawet poniżej dwóch tysięcy złotych w standardzie, który pozwoli godnie mieszkać tym, którzy będą wynajmowali te mieszkania, a być może zdecydują się w przyszłości na przejęcie takiego mieszkania na własność - poinformował szef ministerstwa infrastruktury i budownictwa.

Smoliński wskazał, że pierwsze budowy w Polsce ruszą też na terenie województwa pomorskiego. - Być może pierwsze inwestycje mogą być uruchomione nawet jeszcze w tym roku. A jeżeli nie, to na początku przyszłego roku chcielibyśmy, żeby ruszyły pierwsze pilotażowe budowy - ocenił.

- Po raz kolejny chciałbym też zdementować, że rząd chce wygasić program MdM +Mieszkanie dla Młodych+. Był on uchwalony do końca 2018 r., są przewidziane w budżecie środki i my ten program do końca zrealizujemy - zapewnił Smoliński.