PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

We wrześniu wyrok ws. odszkodowania dla zakonu za odebrane grunty rolne

We wrześniu wyrok ws. odszkodowania dla zakonu za odebrane grunty rolne W październiku 2015 r. Sąd Okręgowy w Poznaniu zdecydował o wypłacie przez Wojewodę Wielkopolskiego 41,1 mln zł. tytułem odszkodowania za przejęte grunty rolne; Fot. Shutterstock

Autor: PAP

Dodano: 10-08-2016 14:59

Tagi:

29 września Sąd Apelacyjny w Poznaniu wyda wyrok ws. odszkodowania za odebranie przez komunistyczne władze grunty Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri w Gostyniu. Do tej pory wyrokiem sądu stronie kościelnej przyznano 41 mln zł za część przejętych gruntów.Sprawa dotyczy ok. 2,2 tys. hektarów przejętych przez komunistyczne władze, w tym ponad 1 tys. gruntów rolnych i 1,1 tys. leśnych. Strona kościelna domagała się za te ziemie łącznie ponad 70 mln zł.

W październiku 2015 r. Sąd Okręgowy w Poznaniu zdecydował o wypłacie przez Wojewodę Wielkopolskiego 41,1 mln zł. tytułem odszkodowania za przejęte grunty rolne. Wysokość odszkodowania wyznaczono na podstawie wyliczeń przygotowanych przez biegłego.

Jednocześnie sąd uznał, że filipini z Gostynia nie mogą się ubiegać o pieniądze za grunty leśne, stwierdzając, że przy ich przejęciu nie doszło do złamania prawa.

Apelację od tego wyroku złożyła zarówno strona kościelna jak i pełnomocnik Skarbu Państwa. Prokuratoria Generalna wniosła o oddalenie powództwa w całości, ojcowie filipini domagają się przyznania odszkodowania także za grunty leśne i drzewostan. Ich wartość biegły oszacował na ponad 33 mln zł.

- Kwestionujemy orzeczenie sądu okręgowego w zakresie nieprzyznania racji stronie powodowej w kwestii interpretacji dekretu o przejęciu lasów z 1944 r. Podstawa prawna, która była użyta w protokole przejęcia lasów nie korespondowała w żaden sposób z postanowieniami tego dekretu - powiedział reprezentujący stronę kościelną adwokat Krzysztof Wąsowski.

W środę w sądzie nie było pełnomocnika Skarbu Państwa. Sąd zdecydował, że ze względu na zawiłość sprawy, wyrok zostanie ogłoszony pod koniec września.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (5)

 • jedrek 2016-09-15 21:18:50
  Po co zakonnikom tyle pieniędzy. Rozparcelować, z rolnego na budowlane, sprzedać
  , zarobić. Banda.
 • as 2016-08-11 19:06:33
  Więcej nakradli kulczyk i jemu podobni z jaruzelskim na czele
 • polak 2016-08-11 12:18:55
  Teraz dopiero wychodzi jak bogaty był Kościół, ile ziem, majątków zgromadzili Ci co uczą aby "majątków nie gromadzić na Ziemi" gdzie mol i rdza i aby skarby gromadzić w niebie.. obłuda, obłuda. obłuda
 • mlody rolnik lubelskie 2016-08-10 16:26:51
  Poczytajcie historie funduszu kościelnego wladza komunistyczna byla bardzo sprawiedliwa
 • Darczyńca 2016-08-10 15:51:58
  Nie dosyć, że Polska jest kolonią UE, to jeszcze jest lennikiem Watykanu.
  Oddać wszystko klerowi proponuję ale niech sie nikt nie oburza, że inne wyznania sie tez domagaja np. Żydzi. No i chłopy tez powinni zięmię uzyskaną z parcelacji po wojnie oddać. SPRAWIEDLIWOŚĆ MUSI BYĆ! A co z tymi, którzy ziemie za Bugiem zostawili, na Ukrainie. Też im oddać!!!! A co jak już wszystkim oddajemy ...
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.233.99
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!