W minionym roku ANR ze sprzedaży gruntów rolnych i inwestycyjnych uzyskała ponad miliard złotych. Odnotowała wyraźny wzrost sprzedaży ziemi. Za tę pracę Plocke dziękował pracownikom Agencji.

Zespół zrealizował zadania ciężką pracą – mówi Kazimierz Plocke.

Tomasz Nawrocki, prezes ANR przypomina, że Agencja z nawiązką zrealizowała plan finansowy i do budżetu państwa przekazała za 2010 rok o 440 mln złotych więcej niż zakładała.

W 2010 roku ANR sprzedała 96,5 tys. ha gruntów za rekordową kwotę w sumie miliarda złotych. Większość sprzedanej ziemi to grunty rolne.

W minionym roku inwestorzy zakupili 1422 ha terenów inwestycyjnych za łączną kwotę ok. 246 mln zł.

Głównym celem ANR w tym roku będzie wywiązanie się z zadań budżetowych – mówi Tomasz Nawrocki. W pierwszym kwartale br. Agencja chce wystawić do sprzedaży 25 tys. ha. Pozostałe grunty są przygotowywane do sprzedaży.

Agencja Nieruchomości Rolnych ma w zasobie 2,1 mln ha gruntów. Wydzierżawia 1,59 mln ha. Do rozdysponowania pozostaje jej 310 tys. ha w postaci ponad 500 tys. działek rolnych.

Średnia powierzchnia działki wynosi 0,5 ha. Dlatego prezes ANR będzie sięgał do sprzedaży po grunty, które są w dzierżawie.

Będziemy proponować dzierżawcom zakup gruntów szczególnie tam, gdzie są niższe czynsze dzierżawne – powiedział Nawrocki.

Plocke i Nawrocki nie obawiają się, że ceny ziemi spadną w związku ze zwiększoną podażą gruntów na rynku.

Myślę, że średnia cena gruntów rolnych wyniesie ok. 15 tys. zł, z kolei grunty inwestycyjne są 10 – krotnie droższe – mówi Nawrocki. Prezes ANR przypomina, że w 2010 roku hektar terenów inwestycyjnych ANR sprzedawała średnio po 180 – 200 tys. zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!