Na początku należałoby sprawdzić stan techniczny drewnianych belek. Wystarczy dokonać oglądu przy ścianie zewnętrznej, ponieważ głownie tam belki narażone są na działanie wilgoci. Fakt, że drewno jest stare, nie oznacza zaraz, że należy je koniecznie wymienić. W suchych warunkach może pracować jako element konstrukcyjny nawet przez kilkaset lat i znakomicie zachowywać wytrzymałość. Podstawowa konserwacja powinna polegać na zaimpregnowaniu środkami owadobójczymi i grzybobójczymi, a będzie z powodzeniem służyło przez następne lata.

Jeżeli podjęta decyzja mówi o dalszym użytkowaniu drewnianego stropu, będą konieczne niezbędne zabiegi remontowe.

lekkie ocieplenie

Drewniany strop w budynku inwentarskim, czy gospodarczym można ocieplić, jeśli istnieje taka potrzeba. Świetnie nadaje się do tego keramzyt o granulkach 10 &pide; 20 milimetrów. Należy go ubić pod drewniane legary. Ciężar jednego metra kwadratowego nowej izolacji nie przekroczy 40 kilogramów.

tanie i oszczędne belki drewniane

Być może niektóre z belek są bardziej zniszczone i dalsze ich użytkowanie spowoduje nadmierne i niebezpieczne ugięcie stropu. Wymiana niektórych na stalowe, nie jest właściwym rozwiązaniem zgodnym ze sztuką budowlaną, ponieważ wszystkie belki powinny być z tego samego materiału. Nowe drewniane, ze względu na duże wymiary przekrojów, są trudno osiągalne i niezwykle drogie.

Masywne belki o przekroju prostokątnym, możemy z powodzeniem zastąpić również drewnianymi, ale o profilu dwuteowym lub skrzynkowym. Profil taki jest sklejany, zbijany gwoździami lub skręcany śrubami, a wykonuje się go z desek, łat i beleczek o małych przekrojach.