Średnia cena hektara ziemi z zasobów Agencji, wzrosła w tym roku do prawie 12 tys. zł.

Jacek Podlewski, Agencja Nieruchomości Rolnych: - spodziewamy się, że ta tendencja się utrzyma i ceny będą dalej rosły, jednak dynamika tego wzrostu będzie znacząco malała.

Najdrożej tradycyjnie jest w Wielkopolsce. Tam za hektar trzeba zapłacić prawie 20 tys. Wysokie ceny utrzymują się też Kujawsko-Pomorskiem i w Małopolsce. Drogo też na Podkarpaciu.

Zygmunt Sosnowski, Agencja Nieruchomości Rolnych w Rzeszowie: - w powiecie lubaczowskim, osiągnęliśmy w przetargach ograniczonych ponad 20 tys. zł za hektar. W ostatnich 2 tygodniach, uzyskaliśmy ceny w przetargach otwartych ponad 30 tys. zł.

Do rozdysponowania Agencja Nieruchomości Rolnych ma wciąż ok. 345 tys. ha. Najwięcej w zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim i lubuskim. Ziemi do sprzedania w poszczególnych województwach mogłyby być jednak więcej, gdyby nie brak odpowiednich przepisów prawnych.

Jacek Podlewski, Agencja Nieruchomości Rolnych: - chodzi tutaj chociażby o brak miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, o brak studiów dotyczących zagospodarowania tego terenu, które w niektórych gminach wygasły już w 2003.

Problemem są też roszczenia reprywatyzacyjne zgłoszone do Agencji. Według szacunków, chodzi nawet o pół miliona hektarów, po które zgłaszają się dawni właściciele ziem.

Źródło: Radosław Bełkot/Agrobiznes

Podobał się artykuł? Podziel się!