PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Zasady przekształcania rolniczej ziemi

Zasady te określa ustawa z 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Zgodnie z nią przeznaczenia gruntów rolnych na cele nierolnicze dokonuje się w planie zagospodarowania przestrzennegoPrzedstawiamy zasady przekształcania gruntów rolnych na budowlane:

1. w przypadku użytków rolnych klasy IV oraz V i VI jeśli wytworzone są z gleb pochodzenia organicznego i torfowisk o powierzchni powyżej 1 ha zmianę taką musi wcześniej zaakceptować marszałek województwa. Ten wydaję decyzje na wniosek wójta, burmistrza lub prezydenta miasta po zasięgnięciu opinii izby rolniczej.

2. o przekształceniu użytków rolnych klas I – III o powierzchni przekraczającej 0,5 ha decyduje minister rolnictwa na wniosek wójta, burmistrza lub prezydenta miasta złożony przez marszałka województwa. Do wniosku marszałek dołącza swoją opinię.

3. wniosek kierowany do minstra musi zawierać: uzasadnienie potrzeby zmiany przeznaczenia użytków rolnych, ich powierzchnię z podaniem klasy, ekonomiczne uzasadnienie zmiany.

4. do wniosku musi być załączona mapa gminy lub miasta z oznaczeniem dziąłek i budynków.

5. wniosek wpływa do Departamentu Gospodarki Ziemią Ministerstwa Rolnictwa. Ten sprawdza czy wniosek jest kompletny. Gdy nie spełnia wymogów lub nie zawiera map, departament wzywa do uzupełnienia, a kompletny rozpatruje merytorycznie i przedstawia do akceptacji nadzorującemu wiceministrowi.

6. zaakceptowany przez wiceministra kierowany jest na posiedzenie tzw. „ścisłego kierownictwa”. Tu wnioski w sprawie odrolnienia przedstawia wiceminister nadzorujący Departament Gospodarki Ziemią. Każdy z członków kierownictwa może zgłosić uwagi wątpliwości.

7. po rozpatrzeniu wniosku przez kierownictwo, wiceminister nadzorujący Departament Gospodarki Ziemią podpisuje decyzję. Jej projekt przygotowuje Departament Gospodarki Ziemią.

Źródło  Gazety Szczecińskiej

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.197.24
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!