(...) Zdaniem ekspertów ziemia rolna będzie w cenie. - Gdy spada wartość innych aktywów, ziemia nadal jest pewną inwestycją. Dlatego nie spodziewamy się spadku jej cen w tym roku - mówi Monika Dybciak, główny specjalista ds. analiz regionalnych i rynku nieruchomości Banku BGŻ. Najcenniejsze dla inwestorów są działki rolne, które można przekształcić w budowlane.

W pierwszych dwóch kwartałach tego roku grunty rolne podrożały o ponad 30 proc. - wynika z danych GUS. - Kolejne miesiące mogą nie być aż tak dobre, ale z pewnością grunty rolne będą drożały. W Polsce ich ceny są nadal niższe niż w innych państwach Unii Europejskiej - zauważa prof. Maria Alina Sikorska z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

(...) Spadek cen wyklucza też Agencja Nieruchomości Rolnych, choć ta - ograniczona ustawą przy wyborze nabywców - notuje spadek skuteczności przetargów. (...)

Inwestycja w ziemię to pewna lokata kapitału w czasach kryzysu. Ale nie wszystkich na nią stać. Rolnicy z braku pieniędzy coraz częściej rezygnują z powiększania gospodarstw. (...)

Źródło: Rzeczpospolita

Podobał się artykuł? Podziel się!