PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Ziemia nielegalnie trafia do cudzoziemców?

Ziemia nielegalnie trafia do cudzoziemców?

Czy sprawozdanie MSW o nabywaniu ziemi przez cudzoziemców jest rzetelne? Posłowie mieli różne zdania na ten temat.Sprawozdanie ministra spraw wewnętrznych z realizacji w 2013 r. ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców zostało przyjęte w Sejmie z mieszanymi odczuciami.

Poseł Robert Wardzała z PO uznał je za wyczerpujące i wniósł o jego przyjęcie.

- W tym kontekście powtarzane od jakiegoś czasu informacje o rzekomym zjawisku masowego wykupywania polskiej ziemi wydają się nieuzasadnione - mówił. – Autorzy tych doniesień konsekwentnie wskazują na domniemany nielegalny obrót ziemią w Polsce. Sprawozdanie MSW nie zawiera żadnych danych w tej sprawie, ponieważ ze względów formalnoprawnych i obiektywnych takimi danymi nie dysponuje.

Jak dodał, jeśli byłoby uzasadnione przypuszczenie, że transakcja dotycząca obrotu ziemią lub gruntami leśnymi mogłaby mieć charakter nielegalny, mogą interweniować organy administracji publicznej w terenie, a w ostatnich latach były tylko 4 takie przypadki.

Z kolei poseł Bogdan Rzońca z PiS wniósł o odrzucenie informacji, „ponieważ sygnały z kraju rzucają inne światło na obrót ziemią w Polsce.”

- Nie jest to zawarte w sprawozdaniu, ale przecież wiemy o protestach rolników, blokadach dróg przez Polaków, którzy posiedli wiedzę o nieuczciwych praktykach związanych z zakupem ziemi czy lasu.

Poseł nawiązał do wypowiedzi ministra rolnictwa Marka Sawickiego sprzed kilku dni, który zapowiedział „że ostatnia sprawa, którą chce przeprowadzić legislacyjnie jeszcze jesienią tego roku, to jest kwestia ograniczenia spekulacji ziemią rolniczą i pełnego zabezpieczenia jej przed zakupem przez cudzoziemców. Jeśli minister konstytucyjny mówi o takich rzeczach w tej chwili, to co robił do tej pory? Czyli coś jest na rzeczy. Mamy z jednej strony dosyć dokładne sprawozdanie, a z drugiej strony prawdopodobnie nieco inną rzeczywistość, inne sprawozdanie.”

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

 • rolnik z Mazur 2014-09-02 12:59:22
  To jeszcze trzeba dodać tylko w jednym miejscu Warmii: Słobity 1500ha, . Kwitajny Małe i Duże 7000 ha. Brzeszczyny 2000 ha. Grabowiec 3000 ha, Korsze itp. Panie Ministrze jak mogą Pana podsłuchać w knajpie to trudno by Pan wiedział co sie dzieje na Polskiej wsi. Podstawione polskie nazwiska -osoby / współudziałowcy-współwłaściciele
 • MAZUR 2014-09-02 08:37:15
  Poseł WARDZAŁA PO pewnie jest z odłamu KLD " wszystko na sprzedaż"
  MSWIA nie panuje nad podwójnym obywatelstwem udziałowców w Spółkachi nie wykazuje tych transakcji . Woj. warmińsko- mazurskie : Szwedzi: "Rolnyvik "Barciany 6 700 ha. w jednym kompleksie bardzo dobrej ziemi kętrzyńskiej . Niemiec Szmit Sp.. "Wahopol " TOŁKINY k/ Kętrzyna -1050 ha. Duńczycy 3 000 ha. 5 Spółek po 500 ha.SĄTOPY-SAMULEWO i DUBLINY - GARBNO k/ Kętrzyna .
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.212.152
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!