Helena i Ryszard Bażanowscy w ub. r. przekazali gospodarstwo następcy. Akt notarialny podpisali w kwietniu. Nie spodziewali się, że z tego powodu syn może stracić prawo do nowo wprowadzonych dopłat paszowych. Przysługują one do łąk i pastwisk pod warunkiem że w tak zwanym okresie historycznym rolnik hodował bydło, owce, kozy lub konie. W tym przypadku o wszystkim zadecydowała data przekazania gospodarstwa. Według danych Agencji zbieranych do 31 marca młody rolnik nie miał stada.

Ryszard Bażanowski – „Nie mógł mieć, bo ja wtedy jeszcze byłem właścicielem. Przekazanie formalne nastąpiło aktem notarialnym 20 kwietnia i wtedy zostało również przekazane i bydło i jako całość. Uważam, że powinien być, skoro gospodarstwo hodowlane prowadziło się już bardzo dawno i chyba jest ciągłość w takim gospodarstwie.”

Gdyby do przekazania gospodarstwa doszło przed 31 marca kłopotu by w ogóle nie było. Bażanowscy są oburzeni i rozgoryczeni, a ich syn zastanawia się, czy w takich warunkach warto wiązać swoją poważnie przyszłość z gospodarstwem.

Helena Bażanowska –„Nie chciałbym, żeby gdzieś się to miło roztrwonić. Jest to nasz dorobek życia i chciałbym, żeby dalsze pokolenia z tego czerpały.”

Kwota dopłat o którą chodzi w tym przypadku nie jest zawrotnie wysoka, ale dla 12 ha gospodarstwa to spory zastrzyk gotówki.

Ryszard Bażanowski - „To jest tylko 12,31 ha, gdzieś ok. 3 tys., ale za to by miał na te łąki nawozy azotowe.”

Agencja Restrukturyzacji wyjaśnia, że zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami rolnikowi nie przysługują płatności.

Radosław Iwański, rzecznik prasowy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – „Taka płatność zwierzęca nie przysługiwała, bo ten rolnik nie miał w tym czasie zwierząt, ani też nie deklarował we wniosku, bo rozumiem, że takie rzeczy deklarowała osoba, która przekazywała gospodarstwo i faktycznie taka płatność zwierzęca wtedy rolnikowi nie przysługiwała.”

W tej chwili trwają jednak prace nad zmianą rozporządzenia.

Radosław Iwański, rzecznik prasowy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – „Prace zmierzają w tym kierunku, żeby tą płatność otrzymywali również ci, którzy przejęli, ale całe gospodarstwo rolne i pod warunkiem, że płatność zwierzęca przysługiwała tej osobie, która to gospodarstwo przekazywała.”

Nowe przepisy wejdą w życie od 15 marca. To jednak nie wróci poniesionych strat młodemu rolnikowi.

Źródło: Monika Matl, Dorota Florczyk/Agrobiznes

Podobał się artykuł? Podziel się!