PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Ardanowski: Potrzebna jest długofalowa strategia rolnictwa

Ardanowski: Potrzebna jest długofalowa strategia rolnictwa fot. P.Pawłowski

Rolnictwu potrzebna jest długofalowa, rozsądna polityka, która nie będzie przedmiotem zawirowań - stwierdził w czwartek na antenie TV Republika nowy minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.- Myślę nie tylko o bieżącym zarządzaniu kryzysami, ale przede wszystkim o tym jak będzie wyglądało polskie rolnictwo za pięć czy dziesięć lat - mówił minister. Podkreślił, że ten sektor nie jest "balastem ani kulą u nogi", ale szansą rozwoju dla polskiej gospodarki. Zaznaczył też, że dzięki rolnictwu Polska ma zapewnione bezpieczeństwo żywnościowe.

Jego zdaniem Polska powinna być "tygrysem Europy", zwłaszcza jeżeli chodzi o produkcję żywności ekologicznej, tradycyjnej i regionalnej.

- Chcę mocno rozwinąć w Polsce rolnictwo ekologiczne - podkreślił. Zauważył że np. w Austrii, gdzie, podobnie jak w Polsce, funkcjonuje dużo drobnych gospodarstw, ok. 25 proc. powierzchni przeznaczona jest pod uprawy ekologiczne. Tymczasem w Polsce, jak zauważył, rolnictwo ekologiczne zajmuje jedynie 3 proc. powierzchni. Minister krytycznie ocenił system dopłat do pseudoekologicznych gospodarstw, które niczego nie produkują. - To trzeba zmienić - powiedział.

Minister poinformował, że chce zwiększyć możliwość sprzedaży żywności wytwarzanej przez rolników bezpośrednio do konsumentów. Chodzi o to, by rolnicy mogli sprzedawać swoje produkty nie tylko do tzw. końcowego konsumenta, ale też do restauracji, jadłodajni, miejscowych sklepów, agroturystyki. Powiedział, że w resorcie trwają prace, które mają udrożnić "kanały sprzedaży bezpośrednio przez rolników". Stwierdził, że jak jest wielu pośredników i każdy narzuca marżę, to rolnikowi zostaje tyle, "co kot napłakał".

Zapytany o organizmy genetycznie modyfikowane (GMO), powiedział że jest ich "absolutnym przeciwnikiem". Dodał też, że obowiązujące obecnie przepisy uniemożliwiają prowadzenie upraw genetycznie modyfikowanych.

Zauważył również, że do Polski importuje się wiele komponentów GMO, takich jak np. śruta sojowa. Jest ona wykorzystywana jako składnik pasz, podczas gdy w Polsce istnieje wiele możliwości produkcji białka krajowego. Można je uzyskiwać np. z rzepaku czy roślin bobowatych. - Nie twierdzę, że śrutę sojową trzeba w całości wyeliminować, ale trzeba być głupcem, by wydawać 4 mld zł na import, zamiast przeznaczyć te pieniądze dla polskich producentów - podkreślił.

Ardanowski zapytany o budowę płotu przed dzikami wzdłuż wschodniej granicy, powiedział, że Polska wystąpiła do Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) o opinię czy płot jest skuteczną zaporą przed ASF. - Ja nie jestem jego zwolennikiem, ponieważ grubo ponad tysiąc kilometrów zapory - to koszt kilkuset milionów złotych i nie bardzo sobie wyobrażam, jak go poprowadzić wzdłuż Bugu, przez bagna, Puszczę Białowieską - powiedział.

W jego opinii, jeżeli by dobrze działały koła łowieckie wzdłuż pasa granicznego, dziki były by wybite, a pieniędzy przeznaczone na płot należy przekazać na pomoc w zakresie bioasekuracji oraz zachęt dla myśliwych by skuteczniej wojowali z dzikami. - Płot nie wydaje mi się, żeby na tym etapie był skuteczną zaporą - powiedział Ardanowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (20)

 • komand 2018-08-10 10:04:00
  nie znasz się na rolnictwie. więc po co jesteś ministrem. dla kasy? tylko
 • lucek 2018-08-07 10:16:56
  ale się spasł. ciekawe co żarł. dziki pewnie
 • jasio 2018-08-01 08:39:01
  pis nie wygra na wsi...pogonimy polytyków z warszawki.... na wsi rządzi chłop. i basta
 • baca 2018-07-26 14:05:39
  nie nadajesz się do tego tak jak i ja...przynajmniej ja się nie pcham na ten stołek i do koryta. mam godność i honor
  • no 2018-08-01 08:37:34
   podobny do jednego zwierza
  • basia 2018-08-03 14:29:11
   odejdź stąd jasiu....tak jak krzysiu
 • ja 2018-06-28 21:09:35
  Raczej tylko urzędnicy mają ochotę reanimować rolnictwo. Młodzi są w Anglii albo w Warszawce za dużo lepszą kasę do tego wolna sobota i niedziela, wczasy, lepszy dostęp do leczenia, lepsza emerytura... Departament Rozwoju Obszarów Wiejskich do likwidacji. Winnych przykładnie ukarać.
 • Biała 2018-06-22 23:46:53
  Obawiam się że już zapóźno, mieliście już swoje pięć minut na reanimowanie rolnictwa. Efekty waszej pracy są przerażające.
 • Ciotka Władka 2018-06-22 23:31:58
  To o czym poniżej pisze Adam to jak najbardziej realny problem Polskiej wsi. Po zaprzestaniu produkcji zwierzęcej stoją setki tysięcy budynków inwentarskich i składowych , wiele można wykorzystać na produkcję pozarolniczą lub przetwórstwo, niestety z każdym rokiem ich stan sie pogarsza. Aktualne przepisy dot Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego nie dopuszczają w miejscach gdzie istnieje zabudowa zagrodowa uruchomienia produkcji, usługi tak ,ale produkcja już nie. A wszelkie przetwórstwo nawet na niewielką skalę z przeznaczeniem na sprzedaż to już produkcja, i dalej to kosekwencje pierwszego, nikt nie dostanie zgody na przeznaczenie budynków pod produkcje bo "wicie rozumicie ,plan jest najważniejszy" i tak tkwimy w tym marazmie i niemocy. I tutaj dopiero następne pokolenia będą się pukać w czoło . Wtedy jak braknie naturalnych wiejskich fachowców od szynek ,kiełbas i innych, uruchomią "łunijne" programy odtwarzające tradycyjne stare przetwórstwo. Czy starczy odwagi Panie Ministrze aby coś zmienić, czy na słowach się skończy. Dosyć już mamy nic nie mogących ministrów rolnictwa, Polski nie stać na takie marnotrawstwo i rozrzutność.
 • Krzysztof 2018-06-22 12:07:18
  Produkowałem zboża ekologiczne, orkisz, owies, pszenica, żyto. Sprzedawałem poprzez pośredników do Niemiec, (ilości samochodowe) w Polsce nikt tych zbóż nie kupował ponieważ nie było przetwórstwa. Następnie przetworzone zboże (mąka, płatki, kasza) wracało do Polski.
  Dlatego przy każdej okazji powtarzam, że należy reaktywować przemysł okołorolny. Pamiętam za "komuny" działały spółdzielnie ogrodnicze, działały gminne spółdzielnie, zakłady zbożowe, wszystko było poukładane.
  Rolnik nie miał problemu ze zbytem, były co prawda inne problemy, ale to temat na inną dywagację.
  • Młody 2018-06-22 12:32:36
   zgadza się
  • tw gierek 2018-06-22 13:00:51
   zgadza sie za komuny to bylo wszysstko jak najlepiej nie bylo glodu i niczego
  • baca56 2018-06-22 14:02:09
   Od 2008 prowadziłem ekologiczną hodowlę bydła.
   Od tego roku zrezygnowałem z ekologii - nigdy nie dostałem nawet 10 groszy więcej z to, ze produkt jest "eko", a wyśrubowane ograniczenia, tony rejestrów i papierków trzeba było spełniać. I jeszcze kontrole.
   • ekojajo 2018-08-01 09:00:06
    To to samo co ja miałem z jajkami.Na targu stałem z certyfikatem skserowanym to ludzie czytali i albo się śmiali albo ubliżali od oszustów.A obok stała baba w chustce co jaja z biedronki ze zmytymi pieczątkami sprzedawała i od niej kupowali aż miło ! Poza tym miałem powyże4j 96 szt kur i był to już dział specjalny produkcji rolniczej,pieczątki,dokumenty,skarbówka,instytucja certyfikująca,IHARS,wnioski do ARiMR o zwrot za certyfikację,cuda na kiju ....!
 • Adam 2018-06-22 09:23:37
  A co z ustawą KUKIZ 15 zablokowaną przez PIS o tym, że rolnik może w swoim siedlisku prowadzić działalność gospodarczą bez względu na to co zostało uchwalone np. w durnym planie zagospodarowania przestrzennego? Ja np. u siebie nie mogę zrobić nic. Chciałem otworzyć firmę która obsługiwałaby rolnictwo, ale nie mogę bo na mojej działce plan zagospodarowania nie pozwala na jakiekolwiek prowadzenie biznesu. Max co mogę oprócz rolnictwa to agroturystyka. A najśmieszniejsze jest to, że 300-400 m. dalej można uruchomić nawet najbardziej uciążliwą działalność, no ale właścicielem działki jest oczywiście gmina. Baby w gminie powiedziały mi abym kupił sobie działkę przemysłową, których ceny zaczynają się od 200 tys. zł. Nasz kraj to jednak niewyczerpalne źródło absurdów!!! Jak jeszcze raz jakiś minister będzie mi gadał jak to dla niego jest ważne aby rolnik miał dodatkowe źródła dochodów, był przedsiębiorczy to temu ministrowi nakopię w tyłek.
  • rolnik polski 2018-06-22 11:26:17
   coś kręcisz, działalność rejestrujesz np na adres zamieszkania. Napisz konkretnie czym twoja firma miała by się zajmować, wsparcie dla rolników typu wypełnianie wniosków czy też usługi maszynami to jedno i drugie jak najbardziej możesz zarejestrować w swoim gospodarstwie.
   • Kinia 2018-06-22 14:20:21
    Nie masz pojęcia o działalności gospodarczej i przepisach np. związanymi pozwoleniami na budowę, przeznaczeniem budynków i ich kategoryzacją. Adres rejestracji to nie miejsce wykonywania usługi bądź produkcji i jeśli działka nie ma odpowiedniego oznaczenia w planie zagospodarowania np. głupie usługowe przechowywanie zboża, suszenie, przygotowanie ziarna do sprzedaży, mieszalnia pasz to na działce rolnej w ramach działalności gospodarczej takiego budynku nie wybudujesz ponieważ tego nie przewiduje plan. Natomiast takie budynki, taką mieszalnię możesz wybudować na działce rolnej ale tylko na potrzeby własne. Jeśli zaczniesz działać tam biznesowo np. kupisz zboże od okolicznych rolników, usługowo im je przechowasz albo wysuszysz kukurydzę to już jest to działalność gospodarcza a na taką potrzebujesz odpowiedniego terenu który będzie zgodny z planem zagospodarowania przestrzennego. Oczywiście powiesz mi, a wybuduj sobie i działaj po cichu... a ja ci powiem że szybciej dostaniesz nakaz rozbioru niż wysuszysz i przechowasz choćby tonę kukurydzy po cichu. Kukiz 15 proponował aby każdy rolnik w swoim siedlisku mógł bez przeszkód i kombinowania otworzyć biznes, bez oglądania się na wójta srójta i PeeSeLowca. Ale nie... trzeba było to zablokować, bo jeszcze polski chłop by się wzbogacił. Nawet te barany z Izb Rolniczych byli przeciw, niejaki szmulewicz z Bodzanowa który jest ich szefem.

    Moja kochana gmina mówi mi - kup pan od nas działkę, chętnie sprzedamy. Tylko ja wolę te pieniądze zainwestować w maszyny, budynki czyli te części projektu których nie posiadam. Nie chcę kupować działki pod budowę bo taką już mam, poza tym nie mam na nią pieniędzy. I w ten oto sposób nie ma ani firmy, ani usług w atrakcyjnych cenach. W naszym kraju to najlepiej być dziadem proszalnym albo płodzić mnóstwo gówniarzy za 500+
 • Obserwator 2018-06-22 09:12:29
  Po prostu geniusz, odkrył coś, co każdy wie od dawna
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.196.13.210
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!