17 września pisaliśmy, że poseł Romuald Ajchler podczas dyskusji nad informacją rządu przedstawioną w Sejmie, dotyczącą ułatwień dla osób prowadzących przedsiębiorstwa powiedział: - Oprócz tych wszystkich udogodnień, które zmierzają w kierunku poprawy prowadzenia gospodarki, są jeszcze – ważniejsze od ustaw, ważniejsze od rozporządzeń – instrukcje wewnętrzne obowiązujące na przykład w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dlaczego o tym wspominam? Otóż proszę sobie wyobrazić, że agencja zgodnie z instrukcją, a nie z rozporządzeniem, nie uwzględnia przelewów dokonanych elektronicznie. Klient, rolnik, dokonujący takiej płatności musi pójść po pieczątkę do banku, bo tak jest napisane w instrukcji. Jeśli bowiem tego dodatkowego elementu nie będzie na przelewie elektronicznym, wówczas ta płatność nie zostanie rozliczona z rolnikiem.

Nasi czytelnicy zwrócili w dyskusji uwagę na dwie kolejne podobne sprawy:  "dowodem dokonania zakupu lub usługi jest w Polsce faktura VAT ale ARiMR domaga się jeszcze dodatkowego potwierdzenia przez firmę sprzedającą lub wykonującą usługę ...specjalnego oświadczenia, że doszło do tego zjawiska gospodarczego....bez tego oświadczenia nie chce zwrócić pieniędzy za inwestycję", "do wniosku o premię dla młodego rolnika potrzebna jest kopia dokumentu tożsamości potwierdzona za zgodność z oryginałem przez notariusza lub pracownika ARIMR. Nie liczy się potwierdzenie urzędu gminy który wydał dowód osobisty! Z kolei na przykład w działaniu wspierającym mikroprzedsiębiorstwa, poświadczenie z gminy już wystarczy."

Poprosiliśmy o wyjaśnienie ARiMR.

Po dwóch tygodniach i trzech ponagleniach ARiMR odpowiedziała, ale wyjaśniła tylko sposób potwierdzania dowodu osobistego w działaniu „Ułatwianie startu młodym rolnikom”. Dowiedzieliśmy się, że informacja od czytelnika nie potwierdziła się: „Wnioskodawca może sam zdecydować gdzie dokona poświadczenia dokumentu, wybierając najkorzystniejszą dla siebie opcję.”

Na wyjaśnienie pozostałych kwestii czekamy.

Podobał się artykuł? Podziel się!