PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

ASF w dużym gospodarstwie w gminie Leśna Podlaska

ASF w dużym gospodarstwie w gminie Leśna Podlaska ASF nie przejmuje się bioasekuracją. Na zdjęciu mata z okolic Witulina Kolonii; fot. MP

Autor: Marzena Pokora-Kalinowska

Dodano: 30-06-2017 22:59

Tagi:

Nie pomogło „bioasekuracyjne” wybijanie świń w małych gospodarstwach w powiecie Biała Podlaska. Dziś potwierdzono wystąpienie pierwszego na tym terenie przypadku choroby u świń w dużym gospodarstwie z Nosowa, gm. Leśna Podlaska.- W środę wyjechaliśmy na wakacje z dziećmi – mówią właściciele gospodarstwa. – Wszystko było dobrze. W piątek świnie miały badaną krew, wynik był negatywny. We wtorek 3 świnie dostały gorączki. To nasze własne prosiaki. Zgłosiliśmy chorobę do powiatowej weterynarii. Ponieważ mieliśmy opłacone wczasy, zdecydowaliśmy się wyjechać. W gospodarstwie został kuzyn. Teraz dostajemy wiadomość, że to ASF. Nie wiem, co się stało – i jak. Wszystko mamy ogrodzone, jest pełna bioasekuracja. Wracamy do gospodarstwa.

W gospodarstwie jest 88 sztuk świń. Sytuację potwierdza dalszy sąsiad.

- Widziałem, że lekarz powiatowy uczepił już na bramie tablicę, że jest ASF - i zakaz wstępu. To dziwna sytuacja. W piątek przyjechał lekarz i zapowiedział perlustrację u mnie i u sąsiada. Poprosiłem, żeby najpierw u mnie pobrał krew, bo ja jestem większy, mam 600 sztuk – i tak się stało. W poniedziałek mieliśmy wynik tego badania – był negatywny. We wtorek sąsiadowi zachorowały świnie. Ten sam doktor bierze krew i jest ASF. Przed perlustracją nie było choroby, po przyjeździe lekarza jest ASF. Tak już było wcześniej w Witulinie. Powiedziałem lekarzowi weterynarii, że dzieje się coś dziwnego.

Hodowcy mówią, że zapowiedziano wybijanie świń bez badania krwi, jeżeli tylko lekarz stwierdzi temperaturę u świń.  W upały podwyższone temperatury są bardzo częste.

Wystąpienie ASF oznacza, że przez 40 dni świnie nie będą odbierane, rolnicy zapowiadają występowanie o ubój przerośniętych świń w związku z brakiem dobrostanu.

Podobne sytuacje zdarzały się już wcześniej.

Więcej: Marnotrawstwo w świetle prawa – utylizacja 300 zdrowych świń

MRiRW nie wie, ile świń zutylizowano z powodu przerośnięcia

Na stronie internetowej GIW nie ma komunikatu potwierdzającego ten przypadek zachorowania.

Dziś potwierdzono natomiast cztery inne przypadki u świń, wszystkie w małych gospodarstwach, w największym z nich było 51 sztuk - łącznie miałoby być czterdzieści pięć ognisk choroby u świń domowych od początku występowania ASF w Polsce (tj. od 17 lutego 2014 r.), a dwadzieścia dwa w bieżącym roku.

Mamy więc 23. ognisko u świń w tym roku, tym razem w stosunkowo dużym gospodarstwie, z pełną bioasekuracją i pozostającym pod stałą i bieżącą opieką weterynaryjną.

Jak się okazuje - i to nie chroni przed chorobą.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (45)

 • Gorg 2017-07-04 21:34:09
  Nie ma takiej ustawy o uboju wiec mozna odmówić
 • nawigator 2017-07-04 16:12:09
  zyjemy w czasach ostaecznych ,BOŻA KARA ZA CHCIWOŚC LUDZI ,ATEIZM , EGOIZM została przepowiedziana i bedzie sie realizowała z kazdym rokiem tak mocno az czlowiek doswiadczy głodu wtedy moze wszyscy beda pzrepraszać BOGA za prace w NIEDZIELE I SWIETA , ZA TO ZE NIE DZIELILI SIE KASA POMIMO ZE DZIECI W AFRYCE UMIERAJA Z GŁODU I sami doswiadczą co czuje MATKA ,OJCIEC GDY NA ICH RĘKACH UMIERA DZIECKO A NIKT NIUE PRZYCHODZI Z POMOCĄ ,,,,,,,,,,,,,,,APOKALIPSA BEDZIE NABIERAĆ TĘPA ,,,,,NIC NIE JEST WĄŻNE ,zadna ziemnia ,kombajny itdnajwazniejsza jest dusza ludzka która jest wieczna i o to w pierwszej kolejności trzeba sie zatroszczyć ..............
 • Ja 2017-07-03 18:48:59
  ASF zawitał do miejscowości Piszczac. Teraz weterynarze biegają po okolicznych wsiach w poszukiwaniu świń.
 • Obserwator 2017-07-03 12:46:25
  Problem tkwi w całej gminie. Nie można zapominać o działalności gorzelni w Witulinie. Panują tam opłakane warunki higieniczne. Zwierzęta zdychają od wywaru. Tak też dzieje się np. z dzikami. W chwili gdy dzik zwabiony porozrzucanym zepsutym pożywieniem na terenie gorzelni trafi na teren zakładu i zje co się tam znajduje istnieje duże prawdopodobieństwo że od tego zdechnie. Może oczywiście zjeść porozlewany na polach wywar o niewiadomej zawartości i od tego zejść. A potem to już wiadomo ptaki i gryzonie rozniosą to dalej. Zastanawiam się dlaczego nikt nie zwrócił na to uwagi. To chyba ma związek z faktem że akurat ostatnie ognisko ASF było w Witulinie. 28 czerwca znaleziono kolejnego zdechłego dzika z ASF przywiązanego w worku do znaku drogowego- ciekawe kto go tam umieścił?
 • Mistrz 2017-07-02 21:15:40
  Obrońcy Praw Zwierząt nabrali wódy w usta, czy los drzew jest ważniejszy, od losu zwierząt, lewica, liberałowie co z wami, gdzieście się POukrywali, jak zwierzaki w wyniku ASF wybijają to siedzicie jak Myszka Agresorka pod butem Petru :D
 • Mistrz 2017-07-02 21:12:08
  Logicznym jest że prawdopodobieństwo wystąpienia ASF w dużej populacji się zwiększa, jeśli właściciel nie potrafi skutecznie odizolować srodowiska bytowego od zewnetrzenego zagrożenia, to kto ponosi za następstwa odpowiedzialność,
 • rolnik 2017-07-02 20:16:03
  Gdzie są ekolodzy?
 • Mistrz 2017-07-02 19:55:06
  Teraz to już mogą jedynie płakać nad rozlanym mlekiem, PO i PSL gdy ASF można było skutecznie powstrzymać u Sowy biesiadowali i opychali się wolowymi ogonkami, lepsze zycie :)
 • C#@12yt 2017-07-02 19:19:31
  Trudna sprawa wymaga poświecenia nawet innych zwierząt. Zrzucić trutkę z samolotów dla dzików tak jak zrzuca się szczepionkę od wścieklizny dla lisów. Efekt pewny chociaż zatruje się też kilka kotów, wałęsających się psów i trochę ptaków z krukowatych. Chociaż tych ostatnich namnożyło się bez liku i zmniejszenie ich ilości byłoby pożytkiem dla wielu innych gatunków niszczonych przez te krukowate. Ale, wiem, zaraz się uruchomią i zakrzyczą wszelkiej maści ekolodzy prawdziwi i udawani czerpiący kasę dla swego istnienia właśnie z tego krzyku. takie samonapędzające się koło. Perpetum mobile.
 • Iorweth 2017-07-02 19:18:32
  Jest taka opcja Ale jak nie podpiszesz to cię zakopią koło mrowiska z czerwonymi mrowkami, tak że będzie Ci wystawać tylko głowa, twarz ci posmarują miodem i będziesz wył tak głośno że usłyszą cie powiatowi lekarze wwterynari i podpiszesz
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.159.85.193
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!