PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Będzie łatwiej budować na wsi?

Będzie łatwiej budować na wsi? fot. Pixabay

Autor: Marzena Pokora-Kalinowska

Dodano: 22-05-2017 14:28

Tagi:

W drugiej połowie roku ma być znany projekt Kodeksu urbanistyczno-budowlanego.Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi dyskutowała na temat zmiany przepisów dotyczących pozwoleń na budowę obiektów inwentarskich, zwłaszcza dla trzody i bydła.

Zastępca dyrektora Departamentu Polityki Przestrzennej Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa – Tatiana Tymosiewicz poinformowała o pracach resortu infrastruktury nad nowym kodeksem budowlanym. Jak podaje informacja sejmowa, zasady ogólne projektowanego Kodeksu urbanistyczno-budowlanego zakładają m.in., że przestrzeń jest dobrem wspólnym. Oznacza to, że nie można będzie na swojej posesji wybudować czegoś, co będzie przeszkadzało innym, a ochronie prawnej będzie podlegał istniejący stan nieruchomości. Łatwiejsze ma być oddzielenie stref produkcyjnych od mieszkalnych. Przepisy mają być gotowe w drugiej połowie roku.

Poza tym Ministerstwo Środowiska wciąż  pracuje nad przygotowaniem tzw. ustawy odorowej, która ma zapobiegać uciążliwości zapachowej obiektów inwentarskich dla mieszkańców wsi.

Wiceminister rolnictwa Zbigniew Babalski zapewnił, że resort rolnictwa będzie aktywnie uczestniczył w pracach nad nowym Kodeksem urbanistyczno-budowlanym, tak by jego rozwiązania nie ograniczały rozwoju gospodarstw. Podkreślił wagę ustalania planów zagospodarowania przestrzennego, bo obecnie tylko 30% gmin ma takie plany. Jak podkreślił, wieś w sprawie inwestycji jest podzielona – jedni chcą rozwijać produkcję, a inni proszą o zatrzymanie budowy kurników czy chlewni. Wciąż dużo dobrej ziemi rolniczej trafia na inne cele, m.in. na inwestycje, ale głównie pod budownictwo mieszkaniowe. Zdaniem wiceministra bez wskazania przez wójta czy radnych, co może być budowane na terenie danej gminy i w jakich miejscach, stale będą pojawiać się konflikty.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (5)

 • roolo 2017-05-24 16:27:44
  ...i bardzo dobrz niech wreszcie ktoś nad tym zapanuje bo jak mi postawią chlewnie obok chałupy to będę musiał wachac potem caly czas te smrody, a tek to nie.
 • SEBA 2017-05-22 22:29:47
  W mojej gminie miejsko-wiejskiej 13 tys ha pow całkowitej na lubelszczyźnie "pracują" nad takim planem zagospodarowania... w zaproponowanym studium uwarunkowań na ponad 10 tys ha gruntów rolnych nie wyznaczono ani jednego miejsca gdzie mógłby swobodnie powstać budynek powyżej 40 djp. Także co z tego żę ktoś zapowiada że ładnie poukładamy gminę jak po prostu w gminie rolniczej nie uwzględnia się rolników.
 • putin 2017-05-22 18:38:20
  No to panowie i panie mieszczuchy będziecie mogli łatwiej budować swoje chatki na wsi , a rolnicy puknijcie się w łeb jeżeli myślicie że będziecie mogli łatwiej wybudować chlewnię .
 • TT 2017-05-22 17:09:34
  Na pewno będzie łatwiej, co widział architektury to inna przepisów. Ktoś powinien pilnować tego aby to samo przedsięwzięcie budowlane było tak samo rozpatrywane we wszystkich wydziałach architektury, a nie przykładowo w jednym wydziale projekt ma 50 stron a wi nnym 100
 • conad1 2017-05-22 16:55:27
  teraz będzie nowy podatek odorowy ,jak nie dasz w łapę radnym to nici z budowy , czyli bez zmian .
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.159.85.193
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!