PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Będzie Rzecznik Praw Podatnika?

Sejm debatował nad powołaniem Rzecznika Praw Podatnika, do którego mogliby się zwracać podatnicy w sytuacjach konfliktowych i który zabiegałby o ochronę podatników.- Cieszę się ze stanowiska klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego – powiedział poseł Zbigniew Kuźmiuk. - Mam nadzieję, że ono będzie takie aż do głosowania i że ten klub rzeczywiście będzie głosował za tym, aby skierować ten projekt ustawy do właściwej komisji. Jak rozumiem, PSL, przewidując wprowadzenie podatku dochodowego od rolników, doskonale wie, że rolnicy dostaną się w przyjazny świat aparatu skarbowego i że mogą spodziewać się określonych konsekwencji z tego tytułu. A więc rozumiem, że PSL będzie konsekwentny i ten projekt ustawy poprze.

Jednak jak wynika z wypowiedzi Mirosława Sekuły, wiceministra finansów, powołanie Rzecznika Praw Podatnika jest zbędne.

- W ocenie ministra finansów funkcjonujące w obecnym stanie prawnym organy, organizacje i instytucje realizują albo mogą realizować cele związane z ochroną praw i wolności podatnika – przekonywał Sekuła. - Dotyczy to zarówno etapu legislacji, jak i etapu stosowania prawa. Stałym recenzentem przestrzegania praw podatnika w postępowaniach podatkowych i kontrolnych są sądy administracyjne, które badają zgodność z prawem rozstrzygnięć podatkowych. Ponadto zmiany prawa podatkowego w coraz większym stopniu stwarzają podatnikowi możliwość zaprezentowania i obrony jego słusznych interesów. Projektowana ustawa jest wzorowana na ustawie o Rzeczniku Praw Obywatelskich i stanowi w znacznej części powtórzenie zapisów tej ustawy. W związku z tym koncepcja powołania rzecznika praw podatnika, który miałby takie same kompetencje i uprawnienia, jak te, które obecnie ma rzecznik praw obywatelskich, uznawana jest przez ministra finansów za nietrafną z racji powielenia tych kompetencji.

Głosowania na następnym posiedzeniu Sejmu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • A. Krzak 2012-10-02 08:21:13
    Jeszcze jeden biurokrata z całym zespołem nierobów. Niechpowołają jeszcze kilku rzeczników praw np; kurtyzan, bandytów itp. Niech wreszcie urzednik nie będzie poza prawem! Niech odpowiada za swoje GŁUPIE decyzje. Obywatel za byle gówno jest karany a urzędnik za łamanie prawa, niszczenie firm- uszczuplanie dochodów państwa, zwiększanie bezrobocia, ZA JAWNE DZIAŁANIE NA SZKODĘ PAŃSTWA I OBYWATELA JEST BEZKARNY! JAK DŁUGO JESZCZE SABOTAŻ GOSPODARCZY URZĘDNIKÓW BEDZIE TOLEROWANY! tO JEST PAŃSTWOWY BANDYTYZM!
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.108.85
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!