PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Beneficjenci pomocy na „Restrukturyzację” mogą wyjść z KRUS

Beneficjenci pomocy na „Restrukturyzację” mogą wyjść z KRUS Aby ubiegać się o pomoc na "Restrukturyzację małych gospodarstw" trzeba być w KRUS; fot. Pixabay

Rolnik, chcący skorzystać z PROW na "Restrukturyzację małych gospodarstw", będzie musiał być ubezpieczony w KRUS. Zaraz po przyznaniu pieniędzy może się z KRUS wypisać.



- Chcę skorzystać z pomocy na „Restrukturyzację małych gospodarstw” – mówi czytelnik. – Spełniam warunek ubezpieczenia od 24 miesięcy w KRUS. Zastanawiam się tylko, jak długo po otrzymaniu pomocy będę musiał pozostać w KRUS.

W rozporządzeniu z dnia 23 października 2015 r. podano jako warunek uzyskania pomocy:

"podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy i w pełnym zakresie jako rolnik nieprzerwanie przez co najmniej ostatnie 24 miesiące poprzedzające miesiąc złożenia wniosku o przyznanie pomocy i w tym okresie nie prowadził innej działalności gospodarczej."

A co po przyznaniu pomocy? Nic nie mówi się wprost o konieczności pozostawania ubezpieczonym w KRUS. Czy na pewno jednak można zaniechać tego ubezpieczenia i czy nigdzie między wierszami nie znajduje się zapis, że ktoś, kto zrezygnuje z KRUS, będzie musiał zwracać pomoc?

Otóż nie ma tu żadnej pułapki. Jak się okazuje, najwyraźniej trudno było uwierzyć w możliwość skutecznego zrestrukturyzowania gospodarstwa za 60 tys. zł tej pomocy z PROW - i wymogu pozostawania wiernym rolniczemu ubezpieczeniu nie wprowadzono.

MRiRW wyjaśniło:

 <W § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 października 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej na operacje typu „Restrukturyzacja małych gospodarstw” w ramach poddziałania „Pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej na rzecz rozwoju małych gospodarstw” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020  (Dz. U. poz. 1813, z 2016 r. poz. 1009 oraz z 2017 r. poz. 109), określono warunki przyznania pomocy w ramach przedmiotowego typu operacji.

W § 15 ust. 2 określono warunki, z zastrzeżeniem dopełnienia których została wydana decyzja o przyznaniu pomocy, a które beneficjent powinien dopełnić w terminie 9 miesięcy od dnia doręczenia tej decyzji. Od dopełnienia ww. warunków jest uzależniona wypłata pierwszej raty pomocy.

Natomiast zobowiązania beneficjenta, tj. warunki, które beneficjent powinien spełnić bądź spełniać w okresie po przyznaniu pomocy, stanowiące warunek wypłaty drugiej raty pomocy,  zostały określone w  §  18 ww. rozporządzenia. Część z tych warunków obowiązuje do dnia upływu 5 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy.

Zgodnie z ww. przepisami prawa, warunek w zakresie ubezpieczenia w KRUS jest warunkiem przyznania pomocy, nie stanowi natomiast zobowiązania beneficjenta przedmiotowego instrumentu wsparcia.>

Więcej o zasadach pomocy: „Restrukturyzacja małych gospodarstw” od 30 marca

Dla kogo „Restrukturyzacja małych gospodarstw”?

Pomoc na restrukturyzację – 60 tys. zł - może otrzymać 60 tys. spośród 600 tys. małych gospodarstw – dla tylu wystarczy pieniędzy.

Rzecznik Praw Obywatelskich chciał, aby ubezpieczenie w KRUS nie było warunkiem otrzymania pomocy, ale MRiRW zrezygnowanie z tego warunku  uznało za niemożliwe.

Więcej:

„Restrukturyzacja małych gospodarstw” nie tylko dla ubezpieczonych w KRUS?

„Restrukturyzacja małych gospodarstw” tylko dla dających „dobre przykłady”

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (12)

  • Robert 2017-03-17 09:54:31
    Nie staram o 60 000 bo będzie dużo problemów 5 lat nie będzie spokoju .Znając czasy dzisiejsze to zwrot nisz poprawa w gospodarstwie
  • Mistrz 2017-03-16 20:01:45
    I to jest wybór, za PO i PSL takich opcji nie było, za PO i PSL jeno zamordyzm i lodów kręcenie, by żyło sie lepiej POlszewi:d
  • Miasto 2017-03-16 15:43:48
    To są portfele miastowe
  • Debrzyna 2017-03-16 15:14:05
    Czy na to działanie sa portfele wojewódzkie czy jeden centralny ?
  • nie podstęp 2017-03-16 14:35:38
    Robert, nie zmyślaj, chyba starasz się odstraszyć konkurencję do tych pieniędzy...
  • Yeti 2017-03-16 14:26:04
    A co wy się tak ZUS boicie i US ciągle chcecie być poza prawem?
  • Robert 2017-03-16 13:37:42
    Ma być rozliczenie prowadzone zeszyt dziwne że KRUS po podpisaniu umowy można zmienić to będzie chyba podstęp i będzie potem ubezpieczenie w ZUS nie w KRUS ale obowiązkowo i urząd skarbowy
  • Zusik 2017-03-16 12:03:02
    Pracodawca za ciebie zapłaci z twojej pensji niedouczony
  • Tak 2017-03-16 12:01:32
    Tak bo KRUS to grosze to życie na koszt innych
  • ekojajo 2017-03-16 11:25:40
    Z KRUS to mnie nawet wołami nie wyciągną,no chyba,że pracodawca za mnie zapłaci !
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.198.23.251
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!