PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Bez podatku dochodowego – składka zdrowotna bez zmian w 2014 r.

Bez podatku dochodowego – składka zdrowotna bez zmian w 2014 r.

Przedłużają się prace nad wprowadzeniem podatku dochodowego w rolnictwie – w konsekwencji obecne zasady pobierania składki zdrowotnej mają być przedłużone bezterminowo.Jak poinformowała posłów z sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Maria Kalinowska z Departamentu Podatku Dochodowego Ministerstwa Finansów, przez cały czas – od momentu zapowiedzi wprowadzenia tego podatku w expose przez premiera - trwają prace analityczne nad podatkiem dochodowym dla rolników. – Chodzi o wypracowanie założeń, które będą do zaakceptowania przez wszystkie strony. Założenia nie mają ostatecznego kształtu.

Przypomnijmy: w 2013 r. miała być wprowadzona w gospodarstwach obowiązkowa rachunkowość rolna, a w 2014 r. – podatek dochodowy.

Zabierając głos w dyskusji Witold Szmulewicz, prezes  Krajowej Rady Izb Rolniczych, stwierdził, że rolnicy płacą podatek – podatek rolny jest ryczałtową formą podatku. W ubiegłym roku rolnicy zapłacili z tego tytułu 1 mld 600 tys. zł. Jak szacował Szmulewicz, podatek dochodowy mógłby być niższy.

Zdzisław Wożniak reprezentujący Polski Związek Ogrodniczy podkreślił, że podatek rolny jest najłatwiejszy do ściągnięcia.

O tym, że „prace analityczne” nad podatkiem dochodowym dla rolników jeszcze mogą potrwać, świadczy przekazana podczas obrad zapowiedź przedłużenia obowiązujących obecnie rozwiązań dotyczących składki zdrowotnej. Obecne uregulowanie składek zdrowotnych dla rolników było przyjmowane doraźnie, na 2012 rok, przedłużono je potem na rok obecny.            

Wiceminister zdrowia  Sławomir Neumann zapowiedział przedstawienie w Sejmie projektu przewidującego przedłużenie realizacji obowiązującej ustawy – jak wynikało z dyskusji – bezterminowo, do czasu przyjęcia ustaleń dotyczących podatku dochodowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

  • żubr 2013-05-12 09:43:56
    Wszystko ok tylko ,że w większości w Polsce to gospodarstwa ok 20 ha i mniejsze , które aby utrzymać to przynajmniej jedna osoba pracuje na etacie jak ma szczęście. Ziemie w połowie piaszczyste. Zbiory plus dotacja ledwie pokrywają opłaty.Więc z czego płacić ten podatek? Do tego są jeszcze koszty wyżywienia , ubrań, tel, opału dojazdów dzieci do szkoły i inne jak w każdej rodzinie. Państwo chce powiększyć kolejki po zasiłek.
  • tur 2013-05-09 22:56:21
    ja nie widze problemu niech rolnicy działają na zasadzie działalności gospodarczej kto ma 1 ha przeliczeniowy ma obowiązek zgłoszenia do gminy działalnosci i tyle wyszłoby na jaw ilu żyje tylko z rolnictwa a ilu tylko nazywa się rolnikami dla KRUS i dopłat
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.212.152
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!