PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Bez poprawek do ustawy o przedłużeniu możliwości stosowania pasz z GMO

Bez poprawek do ustawy o przedłużeniu możliwości stosowania pasz z GMO Fot. A. Królak

Senat nie zaproponował w czwartek poprawek do ustawy o paszach, która pozwala karmić zwierzęta mieszankami zawierającymi GMO. Zakaz stosowania takich pasz ma wejść w życie 1 stycznia 2019 r.Za było 83 senatorów obecnych na sali obrad.

Teraz ustawa czeka na podpis prezydenta.

Jeszcze w trakcie prac nad ustawą w Sejmie wiceminister rolnictwa Ewa Lech przyznała, że projekt budzi kontrowersje, ale jest on konieczny z powodu braku na polskim rynku odpowiednich zamienników dla pasz zawierających GMO.

Przekonywała, że przesunięcie zakazu stosowania GMO w paszach pozwoli utrzymać konkurencyjność polskiego sektora w stosunku do podmiotów zagranicznych, ponieważ cena pasz nie wzrośnie.

Polska importuje ok. 2 mln ton śruty sojowej rocznie, cała UE - ok. 35 mln ton. Największymi producentami soi na świecie są USA, Brazylia i Argentyna.

Resort rolnictwa chce spopularyzować korzystanie ze śruty rzepakowej czy zwiększenie upraw roślin strączkowych.

Propozycję ministerstwa popierała branża drobiarska i producenci pasz. Zdaniem Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz wprowadzenie szybkiego zakazu stosowania pasz z GMO mogłoby spowodować zamknięcie nawet połowy zakładów produkcyjnych w Polsce. Ich zdaniem nie uniknie się wzrostu cen na rynku krajowym, według organizacji, nawet o 30-40 proc.

Projekt ustawy był krytykowany przez organizacje pozarządowe sprzeciwiające się stosowaniu GMO. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • producent 2016-11-23 22:29:59
    to będzie gwóźdź do trumny całej polskiej hodowli. Bydło jakoś się utrzyma, ale trzoda a tym bardziej broiler i indyk po prostu straci jaką kolwiek konkurencyjność w stosunku do sprowadzanego mięsa z zachodu. Ciekawe jakie zurzycia paszy będzie miał broiler na paszy starterowej na bazie grochu albo łubinu :)) Staliśmy się drobiową potęgą w europie, mamy najlepsze obiekty i wyniki w produkcji drobiu widać komuś to przeszkadza.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.183.100
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!