PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Bezprawnie blokują uprawę GMO

Bezprawnie blokują uprawę GMO

Jak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości z 6 września br. włoskie władze nielegalnie blokują uprawę kukurydzy MON810, wpisanej do wspólnego katalogu odmian gatunków roślin uprawnych.W październiku 2006 r. firma Pioneer złożyła do wniosek o wydanie zezwolenia na uprawę kukurydzy MON 810 we Włoszech. W maju 2008 roku została poinformowana, że z powodu zwłoki w przyjęciu przez regiony przepisów umożliwiających współistnienie upraw konwencjonalnych, ekologicznych i genetycznie zmodyfikowanych ministerstwo nie mogło rozpatrzyć tego wniosku.

Spółka Pioneer zakwestionowała wymóg wydania krajowego zezwolenia na uprawę produktów takich jak GMO zatwierdzonych do włączenia do wspólnego katalogu. Podważyła również wykładnię art. 26a dyrektywy 2001/18, zgodnie z którą uprawa GMO we Włoszech nie jest dozwolona do momentu przyjęcia regionalnych instrumentów prawnych przeznaczonych do wdrożenia środków zapewniających współistnienie upraw genetycznie zmodyfikowanych, konwencjonalnych i ekologicznych.

Trybunał orzekł, że „uprawa organizmów genetycznie zmodyfikowanych, takich jak odmiany kukurydzy MON 810 nie może podlegać krajowej procedurze wydawania zezwolenia, jeżeli stosowanie i wprowadzanie do obrotu tych odmian zatwierdzono na podstawie art. 20 rozporządzenia (WE) nr 1829/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 września 2003 r. w sprawie genetycznie zmodyfikowanej żywności i paszy i odmiany te zostały zatwierdzone do włączenia do Wspólnego katalogu odmian gatunków roślin rolniczych ustanowionego przez dyrektywę Rady 2002/53/WE z dnia 13 czerwca 2002 r. w sprawie Wspólnego katalogu odmian gatunków roślin rolniczych, zmienioną rozporządzeniem nr 1829/2003”.

Dodatkowo, według Trybunału, w przypadku gdy istnieje zwłoka w przyjęciu przepisów dotyczących współistnienia upraw konwencjonalnych, ekologicznych i genetycznie zmodyfikowanych w danym państwie członkowskim, kraje nie mogą sprzeciwić się uprawie na swoim terytorium organizmów GMO.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

 • aska 2013-04-17 16:48:09
  Stuknij się w blond łepetynkę "a nie mówiłam" i włącz myślenie. Tu pomoc dla Twojej wyobraźni: http://www.youtube.com/watch?v=pdvxdC9NPB8
 • a nie mówiłam 2013-04-03 21:46:06
  Z tego orzeczenia wynika, że polski rząd też bezprawnie wprowadził zakaz uprawy kukurydzy MON 810. A wmawia się nam, że żyjemy w państwie prawa. Czy nasz Trybunał Konstytucyjny z wlasnej inicjatywy nie powinien zając się tą sprawą.
  Bo identyczne stanowisko jak włoski sąd zajała też francuska Rada Administracyjna (odpowiednik naszego TK).
  Z powodu zakazu cierpią polscy producenci kukurydzy, ale to dopiero początek. Afera z aflatoksynami w Niemczech jest początkiem procesu, który zamknie eksport polskiej żywności mięsnej, bo pewnie znajdą w niej przekroczony poziom mikotoksyn, których w kukurydzy nie GMO jest znacznie więcej niz w tej GMO.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.159.91.117
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!