Z wypowiedzi prasowych jakich udzielił ostatnio znany polityk Janusz Palikot wynika, że rolnicy będą mogli się zająć drobnym przetwórstwem spożywczym i handlem jego wytworami. Jeśli zamierzenia posłów pracujących w komisji, zostaną zaakceptowane podczas obrad plenarnych Sejmu, to droga wielu wyrobów z gospodarstwa do konsumenta ulegnie skróceniu. Dla rolników – szczególnie prowadzących mniejsze gospodarstwa – będzie to oznaczać istotną poprawę finansów.

Prace komisji zmierzają do umożliwienia rolnikom bezpośredniej sprzedaży wytwarzanych domowym sposobem konfitur, serów, kaszanki czy kiełbasy. Nowelizacja przepisów w tym zakresie, byłaby zrównaniem szans polskich rolników z ich kolegami z Austrii czy Niemiec, gdzie prawo dopuszcza legalną sprzedaż tak wytworzonej żywności.

Wielu powinna także ucieszyć propozycja komisji, aby zalegalizować produkcję i sprzedaż alkoholi wysokoprocentowych wytwarzanych w gospodarstwie. Destylowane wino owocowe (np. z moreli) to bardzo popularny napitek sprzedawany legalnie przez wiele gospodarstw naszych zachodnich i południowych sąsiadów.

Źródło: farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!