Nowe rozporządzenia zakładają wprowadzenie zakazu klonowania zwierząt gospodarskich takich jak: bydło, świnie, owce, kozy i koniowate w UE oraz zakaz importu klonowanych zwierząt.

Zabroniony będzie także obrót żywnością uzyskaną z klonowanych zwierząt. Komisja nie chce jednak rozszerzenia zakazu o import i użytkowanie potomstwa klonowanych zwierząt. Rolnicy będą mogli korzystać z „owoców" klonowania, jeśli tylko sam proceder będzie odbywał się poza UE - dozwolony będzie np. import potomstwa czy nasienia klonów.

- To cyniczna propozycja, która ma na celu oszukanie ludzi, że Komisja rzeczywiście zajęła się tym tematem. Tak naprawdę nowe prawo umożliwi użytkowanie potomstwa klonowanych zwierząt w rolnictwie na terenie UE, a konsumenci będą spożywali żywność z tych zwierząt, która nie będzie w żaden sposób oznakowana - powiedział Peter Stevenson, główny doradca ds. polityki CIWF.

Dodał również, że obecne propozycje to krok w tył w stosunku dyskusji sprzed dwóch lat.

- Wtedy przynajmniej planowano wprowadzić wymóg oznakowania żywności pochodzącej od potomstwa zwierząt klonowanych. Teraz konsument nie będzie świadomy, że spożywa taką żywność - podsumował Stevenson.

Według KE rozporządzenia mają uregulować kwestię ochrony dobrostanu zwierząt i inne problemy etyczne związane z klonowaniem.

Podobał się artykuł? Podziel się!