PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Co - i jakie - może do nas wpłynąć wkrótce z Kanady?

Co - i jakie - może do nas wpłynąć wkrótce z Kanady? fot. Shutterstock

Autor: Marzena Pokora-Kalinowska

Dodano: 23-02-2017 10:10

Tagi:

Posłowie Jarosław Sachajko i Elżbieta Borowska - Kukiz15 zadali dziś w Sejmie pytanie w sprawie kontroli żywności wprowadzonej do obrotu w wyniku podpisania kompleksowej umowy gospodarczo-handlowej z Kanadą (CETA). Jak wynika z odpowiedzi, Ministerstwo Rolnictwa jest spokojne i nie widzi żadnych zagrożeń ani problemów w związku z CETA.Poseł Jarosław Sachajko chciał wiedzieć,  kiedy w obrocie gospodarczym w Polsce pojawi się żywność sprowadzana na podstawie umowy CETA? Dlaczego umowa ta przerzuca odpowiedzialność za jakość żywności na konsumenta? W jaki sposób będą znakowane środki spożywcze pochodzące z Kanady? W umowie zapisano, że to strona pokrywa koszty związane z audytem i weryfikacją – ile jest na to pieniędzy i jak często kontrole będą wykonywane? Dlaczego zgadzamy się na wzajemne uznawanie różnych standardów produkcji?

Wiceminister Ewa Lech stwierdziła najpierw, że pytania są bardzo szczegółowe i zadane w takim tempie, że nie zdążyła ich zanotować. Odpowie na nie szczegółowo na piśmie.

Teraz, tylko ogólnie ustosunkowując się do problemu, wskazała, że w okresie tymczasowego stosowania umowy wyłączone będą przedmioty nie należące do kompetencji UE, będzie to dotyczyło artykułów rolno-spożywczych, a okres ten będzie wykorzystany do oceny skutków umowy.

Jak wynika z obecnej oceny ministerstwa, nie będzie jednak bezpośredniego zagrożenia dla sektora rolnego Polski – Kanada ma niewielki udział w rynku, a liberalizacja stawek celnych jest ograniczona. Bezpieczeństwo żywności też nie jest zagrożone – na zasadach zgodności wszystkie warunki będą musiały być spełnione, to, co było dotąd niedopuszczane do obrotu, teraz też wpuszczane nie będzie. Plusy z zawarcia umowy są przewidywane w przypadku owoców i warzyw, na które znajdziemy rynek zbytu. Inspekcja, nowa PIBŻ, dokona kontroli na granicy, a także np. w siedzibie importera. Częstotliwość i zasady wyboru do kontroli są określone w przepisach unijnych, nie ma ryzyka, że jakieś zasady nie będą stosowane, wszystkie wymagania co do jakości żywności będą stosowane. Nic nie zagraża bezpieczeństwu żywności. Komisarz Andriukaitis zapowiedział, że żadnych kompromisów i ustępstw nie będzie w stosunku do żywności z Kanady - zapewniała wiceminister.

Poseł Sachajko wskazywał, że problem nie w stawkach celnych, ale w innych ograniczeniach i dysproporcjach rynku. Dopytywał, jakie środki żywności mogą trafić na rynek i jakie są rozbieżności w standardach ich produkcji i stosowanych środkach – prosił o listę.

Wiceminister wyjaśniła, że w 2015 r. sprowadzaliśmy z Kanady głownie zboża, pszenicę durum, poza tym rośliny oleiste i warzywa, a także karmę dla zwierząt. Szczegóły przedstawi na piśmie.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (12)

 • Miastowy 2017-02-23 20:36:37
  No tak, bo polskie to gorsze... a ten lepszy poziom dyskusji to jaki? Niemiecki, angielski?
  A jak chcesz dyskusji na prawdziwie wysokim poziomie to niestety musisz bardziej poszukać w necie.
 • wład 2017-02-23 20:26:18
  Widzę, że dyskusja znowu na wysokim, chyba polskim, poziomie.
 • ciotka Władka 2017-02-23 18:00:22
  Dwie ślepe kobyły rozmawiają przed "Wielką Pardubicką" ,startujesz pyta jedna , nie widzę przeszkód odpowiada druga.
 • Ddd 2017-02-23 16:14:23
  To może nas oswiecisz, panie pseudo inteligencie?
 • mad max 2017-02-23 15:57:52
  Polaczki z cebulandii ,nie macie bladego pojęcia co to CETA.
 • Wegetarian 2017-02-23 14:57:41
  Podobno padlina produkowana jest na miejscu
 • wegetarianin 2017-02-23 14:29:01
  padlinę wiozą do marketów którą zajada się miasto
  niedawno rozmawiałem z pracownikiem marketu że dużo roboty miał przy rozładunku bo tiry przyjechały z padliną z Niemiec
 • Klient 2017-02-23 13:32:41
  Twojego g..... nie ,żywność można kupi nie tylko od was i to dużo lepszą
 • X 2017-02-23 13:26:11
  A Klient je żre😁
 • Klient 2017-02-23 13:12:25
  Gow..o to ty produkujesz
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 23.20.7.34
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!