PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Coraz mniej czasu na podjęcie decyzji o glifosacie

Coraz mniej czasu na podjęcie decyzji o glifosacie Gdy zabraknie glifosatu, wszyscy będziemy musieli liczyć się surowymi konsekwencjami; Fot. Katarzyna Szulc

Autor: Katarzyna Szulc

Dodano: 27-06-2016 08:39

Tagi:

Szacuje się, że z powodu wycofania glifosatu na krajowym rynku ubędzie ok. 20 proc. obecnie dostępnych środków ochrony roślin. W ostatni piątek na temat środków ochrony roślin rozmawiano w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.Decyzja odnośnie glifosatu jest w rękach Stałego Komitetu ds. roślin, zwierząt, żywności i paszy (PAFW), w skład którego wchodzą przedstawiciele 28 państw członkowskich Unii Europejskiej. Jak dotychczas PAFW nie udało się osiągnąć porozumienia odnośnie glifosatu, jednak komitet musi zagłosować i podjąć decyzję. Może przedłużyć zgodę na krótki okres, powiedzmy 1 rok (takie padły wcześniej propozycje), aby utrzymać dostępność glifosatu, co jak zauważają eksperci i rolnicy niewiele zmienia.

Bez głosowania większością kwalifikowaną decydującą o odnowieniu zezwolenia na stosowanie glifosatu, zatwierdzenie dla substancji czynnej wygaśnie w dniu 30 czerwca br. Oznacza to, że wszystkie preparaty oparte na glifosaci będą musiały być wycofane z rynku w ciągu najbliższych 6 miesięcy.

W ostatni piątek, 24 czerwca Ewa Lech, wiceminister w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Bogusław Rzeźnicki, dyrektor Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin MRiRW rozmawiali o przedłużeniu zezwolenia na stosowanie glifosatu oraz propozycji legislacyjnej dotyczącej kryteriów dla zaburzaczy endokrynnych (opublikowane przez KE 15 czerwca br.). Rekomendacja Komisji Europejskiej w sprawie zaburzaczy jest o wiele bardziej restrykcyjna niż stanowisko Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).

Uczestniczący w spotkaniu przedstawiciele Federacji, Zrzeszeń, Związków i Stowarzyszeń związanych z rolnictwem byli zdania, że należy skonsolidować siły Resortu Rolnictwa, organizacji branżowych, producentów i przetwórców, by wspólnie wypracować przekaz w tej sprawie. Możliwe by to było dzięki powołaniu grupy ekspertów przez Ministerstwo Rolnictwa. Postulowano także większe wsparcie producentów rolnych zarówno na szczeblu krajowym jak i unijnym, ochronę naszego rynku oraz zaufanie do organizacji branżowych.

Bogusław Rzeźnicki stwierdził, że stanowisko MRiRW w sprawie środków ochrony roślin nie jest jeszcze opracowane. Będzie ustalone wspólnie z Ministerstwem Zdrowia oraz Ministerstwem Rozwoju.

W momencie, gdy zabraknie glifosatu wszyscy musimy liczyć się surowymi konsekwencjami w całej Unii: wzrost cen żywności, spadek eksportu, plonów o 5 proc. dla rzepaku i do 40 proc. w przypadku buraków cukrowych. Bez glifosatu, zwalczanie chwastów będzie droższe i bardziej skomplikowane.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (8)

 • importerUA 2016-06-27 20:18:29
  na Ukrainie zuzycie nawozów i chemii jest jak 1:10 w stosunku do Polski branie ad64
 • fałsz i obłuda 2016-06-27 20:11:26
  polscy rolniczkowie chcecie dalej truć prawdziwych Polaków-katolików?proboszcz i PiS na to pozwala?
 • Ile Wam płacą za promocję tej chemi...? 2016-06-27 19:25:52
  Tekst sponsorowany przez Monsanto. Sami jesteście jak chwasty strasząc ludzi tym, co rzekomo stanie się jak zabraknie glifosadu... Ziemia i rośliny świetnie dawały sobie radę bez tych wynalazków a pracy będzie więcej, bo żeście sobie wyhodowali super chwasty na tym glifosadzie i teraz za to bekniecie truciciele.
 • ixipixidixi 2016-06-27 16:49:02
  Najlepszy na chwasty jest Babopielik
 • ixipixidixi 2016-06-27 16:47:23
  Nie było glifosatu a Świat istniał.
 • Damianek 2016-06-27 12:39:42
  ale mnie bania boli po weekendowym maratonie. jak w sobotę wieczorem po meczu popłynęliśmy, to nie wiem jak i kto kabany mi pokarmił... wiem że w niedzielę rano obudziłem się w łóżku jakiejś studentki w akademiku... potem kumpel postawił antałek piwka na pokrzepienie serc. Ktoś mnie przywiózł wieczorem do chaty. Podejrzewam, że będę musiał sąsiadowi postawić krówkę, w nagrodę za oprzątek. Eh rolnik to zawsze biedny.
  A glifosat? Nie wiem, nie piłem.
 • ad64 2016-06-27 12:16:59
  Będziemy sprowadzać żywność z Ukrainy tam nie będzie zakazu.
 • Krzysiek 222 2016-06-27 10:17:44
  nie ma się co martwić będzie tak jak z zakazem żarówek, Chińczyk wprowadzi randap"specjalnego przeznaczenia" i gitara :))
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.183.100
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!