PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Czy po 2020 roku zostaną dopłaty – i które?

Czy po 2020 roku zostaną dopłaty – i które? Prof. Jerzy Buzek podczas konferencji w Jasionce; fot. MP

Autor: Marzena Pokora-Kalinowska

Dodano: 13-03-2017 10:24

Tagi:

Unia Europejska określi wkrótce priorytety na przyszłość, postanowi o dodatkowym finansowaniu najważniejszych dziedzin. Mówi się o utrzymaniu wsparcia dla młodych rolników, działań kształtujących i chroniących środowisko, a także działań energetycznych: OZE i energetyki prosumenckiej.Sobotnia konferencja „Kraje Europy Środkowej w obliczu reformy Wspólnej Polityki Rolnej" w Jasionce pokazała, że europejscy politycy są zgodni: Wspólna Polityka Rolna to wielka zdobycz Unii Europejskiej.

Więcej: Wspólna Polityka Rolna będzie zachowana

- Warto podkreślić, że mija 60-lecie Traktatów Rzymskich. Tam właśnie wprowadzono Wspólną Politykę Rolną i oprócz Wspólnoty Węgla i Stali - wcześniejszej, która jest początkiem naszej współpracy energetycznej w Unii Europejskiej - to była druga polityka w całej Unii, dla całej Wspólnoty Gospodarczej. Wtedy sytuacja europejska, jeśli chodzi o żywność, była fatalna.

Jerzy Buzek podkreślił, że powojenna Europa cierpiała głód – mało kto dziś pamięta na przykład, że wielki głód był w Republice Federalnej Niemiec. Wciąż są w Europie ludzie głodni i niedożywieni, którzy nie mają pieniędzy na żywność, ciągle też dużo żywności marnujemy. To wciąż ważne zadania przy rozważaniu przyszłej polityki rolnej w Europie - wskazał profesor. Ważne jest też, aby rolnicy nie opuszczali wsi. Znaczące są również zyski z eksportu żywności.

- To uzyskano dzięki stałym dopłatom – powiedział prof. Jerzy Buzek i dodał, jak podkreślał, po uzgodnieniu z Czesławem Siekierskim, przewodniczącym Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w PE, w tym roku nieobecnym w Jasionce: –  W Parlamencie Europejskim nie ma takich nastrojów, żeby tę politykę rolną przekreślić. Akurat to wydaje się, nawet przy Europie dwóch prędkości, będzie zachowane.

W Parlamencie Europejskim – jak ujawnił prof. Jerzy Buzek - rozmawia się, że zostanie zachowane wsparcie dla młodych rolników i do odnawialnych źródeł energii i energetyki prosumenckiej. W UE wciąż ważna jest bowiem polityka energetyczna i rolna – a te dwie polityki łączą się właśnie w OZE i energetyce prosumenckiej.

W najbliższym czasie ważna może się też okazać dyskusja o wejściu Polski do strefy euro.

- Jeśli podejmiemy taką decyzję świadomie, po poważnej dyskusji, to będziemy mogli powiedzieć, że zdecydowaliśmy się na coś.

Jak mówił profesor, Europa raczej podzieli się na dwie prędkości. - Na szczęście te dwie prędkości nie grożą nam w polityce rolnej – dodał. Wtedy decyzja co do bezpieczeństwa, jakie daje euro, może być ważna dla całej gospodarki.

Phil Hogan, unijny komisarz rolnictwa, chętniej niż o przyszłej WPR mówi natomiast o uproszczeniach wprowadzanych w obecnej unijnej polityce rolnej. Jak wskazuje – trzeba poczekać na przyszły unijny budżet, zanim zacznie się planować. Trzeba też poczekać na wyniki prowadzonych obecnie konsultacji.

- Od 2004 roku Polska otrzymuje dopłaty bezpośrednie – podkreślał Hogan po wysłuchaniu postulatów ministra Krzysztofa Jurgiela, dotyczących wyrównania dopłat w UE. - Poziom tych środków, które otrzymują polscy rolnicy, jest bardzo wysoki. Wszystkie opinie europejskie, czy z Parlamentu Europejskiego, muszą być wzięte pod uwagę. Musimy być świadomi, że 200 mln euro mniej będzie przeznaczane na politykę rolną. Obszary wiejskie są w centrum naszych konsultacji i naszych polityk. Jeśli zdecydujemy się na podstawie opinii na położenie większego nacisku na kwestie klimatyczne, musimy być świadomi, że to w końcu przyniesie poprawę jakości żywności.

Dokonane wkrótce wybory będą bardzo istotne.

- To rolnicy zapewniają żywność dla społeczeństw europejskich, zatem jeśli domagamy się od rolników wysokiej jakości żywności, będziemy w stanie przekonać społeczeństwa, że muszą brać pod uwagę równowagę pomiędzy tymi wszystkimi kwestiami, włączając w to OZE czy kwestie klimatyczne, o czym mówił prof. Buzek. Zdajemy sobie z tego sprawę i właśnie to robimy – zapewnił Phil Hogan.

Więcej: W Jasionce rozmawiano o reformie WPR

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (37)

 • Nislaw 51 2017-03-15 09:23:28
  27 lat to jest kupowanie społeczeństwa pod pretekstem przekształceń żeby się przy władzy utrzymać . Co teraz wymyślą .
 • wiesiek 2017-03-15 00:00:33
  @ajato, a ty jesteś rolnik, cwaniak czy frajer ? A może durny chłop ? Co to "wi lepi " ? Ktoś pisał już tutaj , że wśród czytelników Farmera znajdzie się zawsze jakaś przybłęda, której wydaje się, że jest Napoleonem czyli "un wi , że Nimce drukują marki".
 • ajato 2017-03-14 18:19:51
  do 2020 roku unia upadnie (niemcy na potege drukuja marki) takze nie ma co pany sie przejmowac, skonczy sie sponsoring to i wsjo do normy wroci i wtedy sie okaze kto jest rolnikiem, kto cwaniakiem...
 • Arad 2017-03-14 08:04:07
  No, jak ten szuja-buzek całkiem się weźmie za polskie rolnictwo, to szybko zginiemy. Kto go tam zaprosił? On się nadaje jedynie na kurs tańca i do niszczenia wszystkiego czego się dotknie. Polski też! A co do dopłat, to tylko dla rolników do 100 ha. Ci więksi już dość nakradli, nakombinowali i po co im dalej kieszenie napychać. W naszym regionie (Grudziądz) dwóch takich już ma po 10-15 TYSIĘCY HEKTARÓW i co jeszcze im potrzeba. To też zasługa Buzka i PSL - u. I o to im dalej chodzi! Żeby mieli po 30 tysięcy ha? Pozdrawiam prawdziwych rolników.
 • Antybuzek 2017-03-14 05:59:26
  A co ta szuja buzek tam robi to miedzy innymi on i aws rozpiepszyli rolnictwo za jego czasów padł bizon i ursus
 • saletra 2017-03-13 21:24:58
  Jak dają to trzeba brać. A tak poważnie przed tą całą Unia w 97 świnki były po 5 zł koncentrat ok 40 zł i inne środki do produkcji też o wiele tańsze. Ile było już tych cen od 3 zł w górę i dopłaty nas rolników ratowaly po wejściu do Unii. Teraz w mieście nam wypominaja dopłaty nie mając pojęcia że tu nam dzadza a tam zabiorą. W całej Unii mają dopłaty i zamiast się cieszyć że Polski rolnik też coś tam dostanie jest tylko ciągle wypominanie. Skasuja polskie rolnictwo jest im obojętne bo sprowadza sobie żywność i nikomu nie leży na sercu aby państwo było niezależne żywnościowe. Oj coraz mniej mądrych ludzi w miastach aż strach.
 • bauer 2017-03-13 21:08:42
  To juz chyba dopłaty zostały zabrane bo na slasku cisza nawet nie naliczyli
 • saletra 2017-03-13 20:59:15
  @Klient co Ci szkodzi zabrać parę hektarów w dzierżawę jak tak Cię to boli i pokażesz co potrafisz. Płacic to ja muszę na Twoja jałmużnę która bierzesz z pomocy społecznej. Rolnikowi nalicza taki dochód ze nic nie dostanie a Ty zero dochodów i wszystkie świadczenia się należą zebraku.
 • PIOS 2017-03-13 20:22:35
  kolejny złodziej siejący propagandę gobelsowską j. buzek, tamten otruł własne dzieci i zone
 • Rolnikoryginał 2017-03-13 19:46:34
  Tak jak jest nie jest źle więc może zostać .... gorzej będzie jak politycy będą przy dopłatach majstrować
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.172.180
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!