Branża tytoniowa i handlowcy liczą na odrzucenie przez Polskę projektu dyrektywy zakładającej m.in. zakaz sprzedaży papierosów cienkich i smakowych (w tym mentolowych) oraz tzw. setek (czyli długich papierosów) – czytamy w „Rzeczpospolitej”. Na te trzy rodzaje przypada niemal 40 proc. krajowego rynku.

Projekt dyrektywy został przetłumaczony i 7 stycznia trafił do konsultacji społecznych, czas na odpowiedź wyznaczono do 11 stycznia.

- Termin jest bardzo krótki na zaopiniowanie tak ważnych kwestii dotyczących polskiej gospodarki – mówi „Rzeczpospolitej” Przemysław Noworyta, dyrektor Polskiego Związku Plantatorów Tytoniu. – Z drugiej strony cieszy nas, że polski rząd, który milczał na etapie prac nad projektem, zaczął nadrabiać zaległości.

Z kolei Magdalena Włodarczyk z Krajowego Stowarzyszenia Producentów Tytoniu powiedziała: - Mamy nadzieję, że zgodnie z deklaracjami wicepremiera Janusza Piechocińskiego resort gospodarki nie dopuści do przyjęcia na forum unijnym zakazów i regulacji generujących kolejny wzrost bezrobocia w Polsce, ograniczających dochody budżetu państwa i obniżających konkurencyjność naszej gospodarki – czytamy w „Rzeczypospolitej”.

Podobał się artykuł? Podziel się!