PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Czy potrzebne wsparcie do chlewni?

Czy potrzebne wsparcie do chlewni?

Autor: farmer.pl/MP

Dodano: 20-11-2013 14:10

Tagi:

Odpowiedź na „Dezyderat w sprawie przygotowania programu odbudowy i rozwoju produkcji trzody chlewnej w Polsce”, wystosowany przez sejmową Komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi, stała się okazją do wyrażenia przez posłów oceny zamierzeń rządu dotyczących tej dziedziny.Według zapowiedzi wiceministra rolnictwa Tadeusza Nalewajka producenci trzody chlewnej mogą się spodziewać ze strony rządu wsparcia idącego w dwóch kierunkach – środków finansowych na modernizację budynków i wzmacniania produkcji białka rodzinnego, co doprowadzi do potanienia pasz.

Posłowie nie byli przekonani do skuteczności zapowiadanych działań. Poseł Romuald Ajchler wskazał, że obserwujemy nie tylko spadek stanu trzody chlewnej, ale i cen. Jakie mechanizmy tu działają? – dopytywał sugerując, że przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa powinni zaobserwować je w Danii. Tam 5 tys. gospodarstw produkuje tyle trzody, co 300 tys. naszych. Inwestycje nie załatwią sprawy, nie załatwią wycofywania się producentów ze względu na nieopłacalność – przekonywał poseł.

Poseł Gabriela Masłowska podważyła w ogóle sens tworzenia nowych chlewni: w Lubelskiem są puste chlewnie, jest też niewykorzystany potencjał siły roboczej. – Duże fermy to niejedyne rozwiązanie – mówiła poseł i przekonywała, że potrzebne jest wsparcie dla mniejszych stad niż 50 macior, a już wsparcie do hodowli 20 macior mogłoby dać szybsze i większe efekty. Trzeba uruchomić obecny istniejący potencjał, nie wspierać wielkich stad.

Wiceminister zapewnił, że wsparcie będzie dotyczyło także małych gospodarstw, ale połowa populacji trzody jest w kujawsko-pomorskim i wielkopolskim, nie lubelskim. Odbiorcy szukają jednak dostawców dużych partii od dużych producentów. Dla małych gospodarstw może się okazać ważne powiązanie z małym przetwórstwem: dofinansowane będzie tworzenie ubojni samorządowych, bo to obecnie wąskie gardło.

Wpłynął wniosek o odrzucenie odpowiedzi na dezyderat – uzasadniony tym, że rząd nie ma żadnego pomysłu na to, co zrobić. Chlewnie to niejedyny problem, 19 mln sztuk trzody kilka lat temu miało się jakoś gdzieś podziać, więc nowe chlewnie to nie remedium na spadek pogłowia.

Wniosek będzie głosowany jutro.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (8)

 • Antek 2013-11-21 12:40:53
  Po co te wszystkie bzdurne kombinacje - jeśli będzie opłacalność produkcji i możliwość sporzedaży będą i świnie.
 • Ziom 2013-11-21 08:56:10
  Odpowiedź dla luk. Dlaczego oceniasz, że rząd jest głupi? Głupi jest rolnik, że nie potrafi się zjednoczyć jak Duńczycy! Jak tylko ktoś mu 5 gr/kg zaproponuje więcej, już tam świnki wiezie i nie ważne, że powinien je sprzedać przez grupę producencką do której należy! Wiele takich przykładów jest. Niech się rolnicy OBUDZĄ i oczy PRZETRĄ! Pozdrawiam!
 • el 2013-11-21 08:26:10
  W wielkopolsce w powiatach gdzie produkuje się najwięcej trzody obowiązuje dyrektywa azotanowa - czyli właściwie rozwijając produkcje trzeba by dokupić ziemi aby mieć gdzie obornik wywieźć (tylko skąd te ziemie wziąć?), albo poszukać takich, którzy by byli skłonni podpisać umowę na odbiór nadwyżki. Zresztą ziemia i tak potrzebna -gdzieś trzeba wyprodukować ziarno na paszę - swoje zawsze jest tańsze niż kupne. Powinny być wspierane grupy producentów, aby mogły inwestować chociażby np. w ubojnie.
 • snickers_2005 2013-11-20 21:58:05
  Mój ojciec utrzymywał pięcioosobową rodzinę z 16 loch w cyklu zamkniętym przez 15 lat (ostatnio powiększył stado do 40). Zapewnił nam wyżywienie, ubranie, wykształcenie oraz pomoc przy starcie w dorosłe życie. A jednak da się.
 • luk 2013-11-20 16:10:01
  Czy nasz rząd jest naprawdę tak głupi??
  Czy nasz rząd nie wie że we wspomnianej Dani rolnicy są właścicielami zakładów mięsnych i nawet jak nie zarobią na tuczniku to dostają dywidendę ze sprzedaży mięsa?
  Sama budowa chlewni nie uzdrowi w żaden sposób tego systemu. Potrzebne jest wsparcie produkcji, stabilizacja cen itp.
 • ... 2013-11-20 15:11:56
  Pani Poseł kto utrzyma rodzine z 20 macior????Male gospodarstwa z kilkunastoma maciorami uciekly z rynku - bo to sie po prostu nie oplaca
 • OBSERWATOR 2013-11-20 14:59:32
  Uni chodzi tylko o to , aby uzaleznic Polski rynek miesa wieprzowego od Niemieckich poltusz i uzupelnic je ewentualnie poltuszami z Dunskich warchlakow upasionych na Polskim zbozu.Bardzo proste uzaleznienie bo albo robisz pod dyktando , albo nie robisz nic .!!!!
 • reszta to głupcy 2013-11-20 14:41:05
  mądry głos pani poseł, dlaczego tuczniki mają pochodzić z cykli otwartych?!
  gospodarstwa mające 50 macior są wstanie produkować 100 tuczników miesięcznie , dając towarna rynek ,pracę i utrzymanie dla rodziny na wsi i jeszcze stabilność dopływu towaru na rynek ,a to wszystko nie dużym kosztem ,w porównaniu z dużymi chlewniami ktróre za jakiś czas splajtują bo przegrają z prosiakiem z importu....
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.81.223
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!