PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Czy rolnik dostanie zwrot podatku?

Autor: opr. mh

Dodano: 21-01-2008 15:58

Tagi:

Tak. Kwota wynikająca z różnicy podatku należnego i naliczonego jest wypłacana przez urząd na rachunek bankowy rolnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju wskazanym w zgłoszeniu identyfikacyjnym w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika. Na zadane pytanie odpowiada - "Gazeta Prawna".



PRZEGLĄD PRASY: Nadesłane pytanie do redakcji gazety: Jestem rolnikiem i chciałbym się zarejestrować dla cełów VAT, a następnie jako zarejestrowany podatnik dokonać zakupu maszyn rolniczych. Czy będę mógł uzyskać zwrot VAT?

Rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych lub świadczący usługi rolnicze, które są zwolnione z VAT, może zrezygnować z tego zwolnienia, jeśli w poprzednim roku podatkowym dokonał sprzedaży produktów rolnych oraz świadczeń usług rolniczych na kwotę netto przekraczającą 20 tys. zł, a ponadto STANGRECIAK-dokona zgłoszenia rejestracyjnego w Urzędzie Skarbowym (na specjalnym prawnik, dział druku udostępnionym przez naczelnika prawny Auxilium US) oraz zobowiąże się do prowadzenia ewidencji sprzedaży i ewidencji zakupów środków do produkcji rolniczej i produktów rolnych.

Rolnik rozliczający podatek VAT na zasadach ogólnych otrzymuje zwrot pełnej kwoty podatku VAT naliczonego w cenach towarów do produkcji rolnej pomniejszony o podatek należny zawarty w kwotach należnych rolnikowi z tytułu sprzedawanych przez niego produktów rolnych.

Kwota wynikająca z różnicy podatku należnego i naliczonego jest wypłacana przez US na rachunek bankowy rolnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju wskazanym w zgłoszeniu identyfikacyjnym w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika. Jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego sprawdzenia, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia postępowania wyjaśniającego. Jeżeli przeprowadzone postępowanie wykaże zasadność zwrotu, urząd skarbowy wypłaca podatnikowi należną kwotę wraz z odsetkami w wysokości odpowiadającej opłacie prolongacyjnej stosowanej w przypadku odroczenia płatności podatku lub jego rozłożenia na raty. (ŁZ)

PODSTAWA PRAWNA
Art. 86 ust. 1, art. 87 ust. 1,2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów I usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Źródło: Gazeta Prawna

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.71.219
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!