PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Czy rolnik musi zgłaszać w gminie chęć wycinki drzewa?

Czy rolnik musi zgłaszać w gminie chęć wycinki drzewa? fot. Pixabay

Jeśli działa jako właściciel usuwający drzewa na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej – tak, ale jeśli jako rolnik przywraca grunty nieużytkowane do użytkowania rolniczego – nie.



W sprawie uregulowania wycinki drzew jest wciąż więcej pytań, niż klarownych rozstrzygnięć.

Posłowie, chcąc ratować nowelizację ustawy o ochronie przyrody, która od początku tego roku pozwala osobie fizycznej bez ograniczeń wyciąć drzewo na własnej działce w celach niezwiązanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, wprowadzili 7 kwietnia zapis, mający w intencji pomysłodawców chronić drzewa przed masową wycinką w celu prowadzenia działalności gospodarczej na tak "oczyszczonej" działce.

Ostatecznie działalność gospodarczą postanowiono zawęzić do budowania w celu prowadzenia takiej działalności.

Z kolei, aby to kontrolować przez 5 lat, wprowadzono obowiązek zgłaszania chęci wycinki w gminie. Jeśli właściciel działki wystąpi w ciągu 5 lat na zgodę na budowanie, a budowa ta ma związek z prowadzeniem działalności gospodarczej i będzie realizowana na części nieruchomości, na której rosło usunięte drzewo – zapłaci za wycięcie.

Proste?

Darujmy sobie ocenę przepisu w części nieodnoszącej się do rolników. A co z tej nowelizacji wynika dla rolników? Otóż nic. Zapis wprowadzający obowiązek zgłaszania zamiaru wycięcia drzewa dotyczy art. 83f pkt 3a – czyli osoby indywidualnej, właściciela działki. Dotyczy więc też rolnika, ale tylko wtedy, gdy wycina drzewa jak każdy właściciel. Nie dotyczy już jednak rolnika jako rolnika – a sytuację taką, polegającą na dopuszczeniu wycinki prowadzonej przez rolnika w celu przywrócenia gruntu do użytkowania rolniczego – uregulowano w punkcie 3b.

Obowiązek zgłaszania chęci wycinki  (w przypadku pkt 3a) dotyczy zamiaru usunięcia drzewa, jeżeli obwód pnia drzewa mierzonego na wysokości 130 cm przekracza:

1) 100 cm – w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego;

2) 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.

Gmina ma w ciągu 14 dni dokonać oględzin i może, w drodze decyzji administracyjnej, w określonych przypadkach wnieść sprzeciw. Usunięcie drzewa może nastąpić, jeżeli gmina nie wniosła sprzeciwu w tym terminie.

Wszystko to dotyczy wycinki prowadzonej przez właściciela.

Rolnika przywracającego rolnicze użytkowanie gruntu – już nie. I nie ma co do tego żadnych wątpliwości.

Zmiana wprowadzana w art. 83f została tak sformułowana: „W przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 3a, właściciel nieruchomości jest obowiązany dokonać zgłoszenia do organu (...).”

Zatem wycinka na podstawie pkt 3b jest nadal wyjęta spod jakiegokolwiek nadzoru.

Czy to dobrze? Może i dobrze, jak nie ma sporu. Jeżeli powstanie – rolnik nie jest chroniony przed dowolną interpretacją przepisów. A wątpliwości może być wiele: począwszy od definicji przywracania gruntu do użytkowania rolniczego (której nie ma w przepisach), po prowadzenie działalności gospodarczej na gruncie wcześniej tak "przywróconym" do użytkowania rolniczego.

Użytki gruntowe w naszym kraju to m.in. grunty rolne, a wśród nich użytki rolne lub nieużytki, rozporządzenie ministra rozwoju regionalnego i budownictwa w sprawie ewidencji gruntów i budynków nie przewiduje rodzaju gruntu „przywracanego do użytkowania rolniczego”.

Zatem – w konsekwencji wprowadzanej nowelizacji ustawy o ochronie przyrody - jeśli rolnik wytnie drzewa w celu przywrócenia gruntu do użytkowania rolniczego, może na nim – już bez tłumaczenia się z wycinki - prowadzić nawet działalność gospodarczą, jeśli dopełni formalności związanych z przekształceniem rodzaju gruntu.

Warto dodać, że działalność rolnicza jednak nie jest działalnością gospodarczą – podczas posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa legislator Krzysztof Karkowski stwierdził wprost:

„Działalność rolnicza nie jest działalnością gospodarczą. Jest to wyraźny wyjątek ustawowy.”

Powstaje tu więc rozbieżność z interpretacją przedstawioną naszej redakcji wcześniej przez Ministerstwo Środowiska, które tłumaczyło przywracanie gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego jako przywrócenie na nich działalności rolniczej rozumianej właśnie jako działalność gospodarcza.Wcześniej rolnik wycinający drzewo w celu prowadzenia działalności rolniczej był traktowany jak każdy prowadzący działalność gospodarczą.

Więcej: Kiedy rolnik wycina drzewo, bo przywraca grunt do użytkowania?

Chciałam uzyskać jednoznaczną interpretację nowych przepisów w Ministerstwie Środowiska, pytając: „czy po nowelizacji ustawy o ochronie przyrody z 7 kwietnia, rolnik wycinający drzewo na podstawie  art. 83f ust. 1 pkt 3b będzie musiał zgłaszać chęć wycinki? Czy jeśli rolnik zechce przed upływem 5 lat wystąpić o pozwolenie na budowę na tej działce, z której usunął drzewo, a budowa ta będzie miała związek z prowadzeniem działalności gospodarczej, zostanie na niego nałożony obowiązek uiszczenia opłaty za usunięcie drzewa?”

MŚ jednak odesłało pytania do rzecznika Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Tam z kolei uznano, że... na odpowiedź jest za wcześnie: „jest za wcześnie na wiążące komentarze, ponieważ mówimy o projekcie. Na pytania chętnie odpowiemy, jak uchwalona zostanie ustawa” – taką odpowiedź nadesłała rzecznik Monika Jakubiak-Rososzczuk. Problem w tym, że to już nie projekt, tylko nowelizacja uchwalona przez Sejm i pytam nie o komentarz, a o interpretację.

„Czy podpis prezydenta lub uchwała Senatu zmieniają treść ustawy sejmowej? Pytam o to, co uchwalił Sejm, czy to się nie daje zinterpretować?” – dopytywałam. Pani rzecznik pozostała niewzruszona: „Nie będziemy interpretować nieobowiązujących przepisów. Przepisy mogą się zmienić na etapie Senatu. Prezydent może nie podpisać, albo skierować projekt do rozpatrzenia przez Trybunał Konstytucyjny pod kątem jego zgodności z Konstytucją. Na wszelkie pytania odpowiemy, kiedy będziemy znać treść obowiązujących już przepisów.”

Czy jednak na zastanowienie nie będzie  za późno, jeśli kolejne błędne uregulowanie zostanie już wprowadzone do porządku prawnego? Czy przepisy nie powinny się zmienić teraz, „na etapie Senatu”?

Czy taka luka w uregulowaniu to kolejny błąd w sztuce, czy celowe działanie, komuś bardzo potrzebne?...

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • Piotr 2017-08-05 15:42:12
    Witam czy uzyskali Państwo odpowiedź - interpretację nowych przepisów?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.198.15.20
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!