Zaległości w opłacaniu należnego Vat od paliwa są ogromne. Jakiś czas temu Ministerstwo Finansów ostrzegało – także rolników – przed konsekwencjami bycia ogniwem w tym procederze.

Więcej:

Rolnicy mogą być nabywcami paliwa od oszustów

Minister finansów szuka niewpłaconego VAT i ostrzega rolników

Na ostatnim posiedzeniu Sejm zdecydował o zaostrzeniu przepisów karnych za wyłudzenia VAT na podstawie fikcyjnych faktur.

Wpadną płotki, a umkną grube ryby?

Poseł Adam Ołdakowski, klub Prawo i Sprawiedliwość, przedstawił ministrowi sprawiedliwości pod rozwagę taką sytuację:

- Handlarz paliwem przywiózł na podwórko rolnika paliwo, sprzedał je, rolnik zapłacił gotówką, otrzymywał fakturę. I teraz jest tak, że nie złapano tego przewoźnika, handlarza, on nie zapłacił tych podatków do urzędów skarbowych, a teraz ściga się rolnika za to, że on je kupił. On zapłacił ten podatek. Jak tak może być, że ściga się rolnika? Przecież on w niczym nie zawinił. Jakie ten rolnik ma wyjście, panie ministrze, z tej sytuacji? Gdzie były urzędy przez lata takiego działania? Gdzie były urzędy skarbowe, celne, Policja, że nie ścigano tych przestępców? Przecież wiedziano, że oni jeżdżą, handlują prawie oficjalnie i że nie płacili podatków. Czy ta ustawa spowoduje, że takich podstępnych przedsiębiorców już nie będzie albo będzie bardzo mało?

Marcin Warchoł, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości,  wyjaśnił, że celem zaostrzenia przepisów jest właśnie ukrócenie działalności grup przestępczych, zarabiających krocie na wyłudzaniu podatku VAT: - Mówimy o zorganizowanych grupach przestępczych, nakierowanych na wyłudzenie gigantycznych sum i absolutnie nie chodzi o kwestię niezapłacenia należnego podatku. (…) Chodzi tutaj wyraźnie o wyłudzenie nienależnego zwrotu VAT-u, tę sytuację regulujemy.